Szwajcarski scyzoryk wśród cyfrowych odtwarzaczy

Szwajcarski scyzoryk wśród cyfrowych odtwarzaczy

Szwajcarski scyzoryk wśród cyfrowych odtwarzaczy 150 150 OPPOdigital.pl

OPPO BDP-105D otrzymał nagrodę “wybór redakcji 2014” magazynu Absolute Sound. “Jeśli jakikolwiek produkt zasługuje na uznanie go szwajcarskim scyzorykiem wśród odtwarzaczy cyfrowych mediów, to jest to BDP-105D.” Zapraszamy do przeczytania fragmentów recenzji.

W ostatnich latach OPPO Digital stosuje prosty przepis na sukces:

Wystarczy budować uniwersalne odtwarzacze płyt, które oferują większą uniwersalność, audiofilską funkcjonalność i rozsądniejsze ceny niż konkurencja, oraz dać im zdecydowanie lepszą jakość dźwięku i obrazu niż w konkurencyjnych urządzeniach. Naturalnie, ten szczytny cel jest o łatwy do osiągnięcia tylko w teorii, ale OPPO jest dobre w spełnianiu obietnic, rok po roku, odtwarzacz za odtwarzaczem dostarczając urządzenia które spełniają wymagania miłośników dobrego dźwięku i obrazu.

Podobnie jak jego poprzednik, BDP-105D obsługuje praktycznie każdy format płyt audio lub wideo, w tym Blu-ray, Blu-ray 3D, DVD-Video, DVD-Audio, SACD, CD, HDCD i inne. Ale w BDP-105D temat uniwersalności nie kończy się na odtwarzaniu płyt, ponieważ nowe OPPO ma również służyć jako odtwarzacz plików streamowanych z sieci oraz wysokiej rozdzielczości przetwornik DAC z mnogością wejść cyfrowych (w tym asynchroniczne wejście USB DAC).

Aby naprawdę sprawdzić co potrafi BDP-105D, trzeba o nim myśleć nie tyle jako potężnym wieloformatowym odtwarzaczu płyt (chociaż nim jest), ale jako wielofunkcyjnym odtwarzaczu mediów cyfrowych, który odtwarza wszystko, nie będąc w żaden sposób ograniczony tylko do odtwarzania płyt. W praktyce oznacza to, że BDP-105D jest odpowiedzią na rozważania, czy lepiej jest słuchać muzyki odtwarzanej z płyt, strumieniowo z Internetu, czy z plików audio przechowywanych na komputerze, 105D bez problemu wykona wszystkie powyższe czynności.

BDP-105D mieści się w całkowicie nowej stalowej obudowie, znacznie sztywniejszej niż te stosowane w poprzednich odtwarzaczach OPPO, korzysta on również z konstrukcji pozbawionej wentylatorów, co oznacza, że wszystkie elementy wewnętrzne są chłodzone pasywnie. Czy tak pozornie małe zmiany, jak sztywniejsza obudowa lub pasywne chłodzenie mogą wnieść znaczącą poprawę wrażeń dźwiękowych? Na podstawie przeprowadzonych porównań między BDP-105D, a BDP-95, stwierdzam, że tak. Nowy odtwarzacz oferuje znacznie solidniejszy dźwięk z czarniejszym tłem, lepszą rozdzielczością nawet najdrobniejszych przejść tonalnych, bardziej szczegółową teksturą dźwięku oraz wybitną trójwymiarowością.

Przechodząc dalej, BDP-105D wykorzystuje duży transformator toroidalny, posiada wielokanałowe analogowe wyjścia audio w konfiguracji 7.1 oraz dwa oddzielne analogowe stereofoniczne wyjścia audio (jedno jest niezbalansowane, drugie w pełni zbalansowane). Co ciekawe, BDP-105D (tak jak BDP-95) posiada nie jeden, lecz dwa kosztowne 8 kanałowe układy ESS Sabre32 Reference DAC, jeden zasila wyjścia 7.1, drugi natomiast napędza 2 oddzielne wyjścia stereo. ESS Sabre32 Reference DAC używany jest w niektórych, bardzo drogich urządzeniach. Fakt, że OPPO umieściło dwa takie układy w jednym urządzeniu jest imponujący.

Z tego technicznego wywodu, można stwierdzić, że BDP-105D jest niezwykle elastycznym urządzeniem źródłowym, ale dla większości audiofilów kluczowym pytaniem jest “Jak to brzmi?”.

Od samego początku, BDP-105D ujęło mnie jako odtwarzacz o bardzo wysokiej rozdzielczości, który pozwala na dogłębne wsłuchanie się w utwór  pozwalając  nam odkryć nawet te najdrobniejsze, ale istotne informacje dźwiękowe ukryte w nagraniu, co zwiększa poczucie realizmu. 105D w szczególności wykazuje się zachwycającą prędkością oraz zwinnością, nawet w najbardziej dynamicznych fragmentach słuchanych utworów (zwłaszcza na perkusji). Odtwarzacz swoją czystością i uderzeniem przypomina mi brzmienie znacznie droższych odtwarzaczy.

105D ma imponującą zdolność do utrzymania odpowiedniego skupienia i rozdzielczości dźwięku, nawet podczas odtwarzania najcichszych dźwięków. Ta niesamowita zdolność do ukazywania informacji muzycznych bardzo niskiego poziomu, pozwala słuchaczom usłyszeć wszelkie drobne zależności między instrumentami i przestrzenią akustyczną w której grają.

BDP-105D brzmi neutralne, z prężnym, głębokim i dobrze kontrolowanym basem, czytelnym środkiem pasma oraz podkreślonymi, wysoko sięgającymi wysokimi tonami. Jako odtwarzacz płyt BDP-105D jest więcej niż wystarczająco dobry, aby pokazać w namacalny sposób, że dobrze nagrane SACD brzmią lepiej niż ich odpowiedniki na dyskach CD. Jednak OPPO w pełni znajduje się w swoim żywiole, pracując jako DAC, brzmi wtedy podobnie jak przy odtwarzaniu płyt, ale z lekko podwyższoną temperaturą i nasyceniem dźwięku, co sprawia, że muzyka staje się jeszcze bardziej intensywna i angażująca.

Jeśli jakikolwiek produkt zasługuje na uznanie go szwajcarskim scyzorykiem wśród odtwarzaczy cyfrowych mediów, to jest to BDP-105D. Niezależnie czy używasz go do odtwarzania płyt, streamowania mediów z sieci lub jako DAC w systemie audio opartym o komputer, BDP-105D będzie zawsze cechował się najwyższym poziomem subtelności i wyrafinowania dźwięku. Mocno polecam!

 

BDP-105D to więcej niż odtwarzacz płyt, odtworzy on każdy cyfrowy format audio/wideo jaki chciałbyś odtwarzać. Zależnie od wymagań, możesz używać go jako potężny procesor do przetwarzania obrazu, wysokiej jakości wzmacniacz słuchawkowy lub wielowejściowy, wysokiej rozdzielczości DAC. Czysty, jasny i zdecydowanie szczegółowy dźwięk, dużo lepszy niż to, czego można się spodziewać w tej cenie.