Rewelacyjna recenzja odtwarzacza OPPO BDP-105D w serwisie avforums.

Rewelacyjna recenzja odtwarzacza OPPO BDP-105D w serwisie avforums.

Rewelacyjna recenzja odtwarzacza OPPO BDP-105D w serwisie avforums. 150 150 OPPOdigital.pl

Serwis avforums nagrodził odtwarzacz OPPO BDP-105D tytułem wysokiej rekomendacji, zapraszamy do przeczytania obszernej recenzji odtwarzacza.

 

WPROWADZENIE

Nigdy nie jest łatwo być na szczycie, ponieważ jedyna zmiana jaka może nastąpić, dąży tylko w jednym kierunku – w dół.

 

OPPO wie to zapewne lepiej niż ktokolwiek inny, ale będąc uczciwym –ten amerykański producent wykonał wybitną robotę utrzymując ich flagowy odtwarzacz na szczycie listy najlepszych odtwarzaczy Blu-ray. Startując z doskonałym podstawowym modelem, każdy kolejny odtwarzacz dodaje więcej funkcji i udoskonaleń, w efekcie OPPO zostało nagrodzone statusem produktu referencyjnego, zarówno dla BDP-95 jak i BDP-105. Najnowszy flagowy odtwarzacz Blu-ray OPPO BDP-105D, tak jak tańszy BDP-103D, przyrostek w nazwie zawdzięcza zawartej w odtwarzaczu technologii Darbee Visual Presence. Nie jest to jednak jedyna zmiana. OPPO zmodernizowało również wejście USB DAC, które teraz obsługuje DSD 64/128 oraz dodało aplikację BBC iPlayer, jednak dodanie technologii Darbee jest z pewnością główną atrakcją nowego odtwarzacza. Oczywiście, niezależnie od wagi przykładanej do przetwarzanie obrazu Darbee, istnieje wiele innych powodów do rozważenia zakupu 105D, w tym referencyjny dźwięk i obraz.

 

 

WYKONANIE I MOŻLIWOCI POŁĄCZEŃ

105D wykorzystuje tę samą obudowę co poprzedni model, co oznacza najwyższą jakość wykonania z atrakcyjnie wyglądającego szczotkowanego aluminium oraz wybór wersji kolorystycznej – czarny lub srebrny. OPPO dzięki solidnej konstrukcji i całkowicie pasywnemu chłodzeniu pracuje niemal bezgłośnie. Na środku znajduje się napęd optyczny, który dzięki imponującej budowie jest również bardzo cichy podczas wsuwania oraz wysuwania szuflady.

Napis OPPO po lewej stronie napędu jest również przyciskiem zasilania, natomiast po prawej stronie znajduje się port USB 2.0, wejście HDMI kompatybilne z MHL oraz gniazdo słuchawkowe ź cala.

 

Na tylnej ściance 105D znajdują się dwa wyjścia HDMI v1.4a oraz jedno wejście HDMI v1.4a, złącze diagnostyczne, wyjście wideo (kompozyt), dwa porty USB, port Ethernet, złącze dla zewnętrznego czujnika podczerwieni oraz złącze instalatorskie RS-232C. Odtwarzacz zawiera również analogowe wyjścia audio 7,1 (złącza RCA). Ponadto OPPO posiada dedykowane stereofoniczne wyjścia audio, zarówno niezbalansowane RCA jak i w pełni zbalansowane XLR. Dostępne są również cyfrowe wejścia i wyjścia audio, zarówno optyczne i koaksjalne, jak również wejście USB audio.

 

Pilot to standardowy model OPPO z dużymi przyciskami, intuicyjnym układem oraz podświetleniem ułatwiającym używanie w ciemności. Jest też przycisk Pure Audio, który wyłącza procesor wideo, gdy chce się po prostu posłuchać muzyki.

 

 

MENU ORAZ KONFIGURACJA

OPPO od 3 lat używa tego samego systemu menu – jest on dobrze zaprojektowany, zwięzły i intuicyjny. Menu konfiguracji jest podzielone na sześć zakładek – Konfiguracja Odtwarzania, Ustawienia obrazu, Ustawienia Formatu Audio, Przetwarzanie Dźwięku, Konfiguracja Urządzenia oraz Konfiguracja Sieci.

 

Duża różnica między 105D a 105EU występuje w zakładce Regulacja Obrazu, gdzie można znaleźć ustawienia dla nowych funkcji Darbee Visual Presence oraz VRS ClearView. Kontrola Darbee daje możliwość wyboru trybu (High-Def, Gaming, Full Pop) oraz regulację poziomu, wraz z trybem Demo, dla porównania obrazu z i bez efektu Darbee. Kontrola przetwarzania VRS ClearView obejmuje wzmocnienie detali, wyostrzenie krawędzi oraz wygładzanie materiału wideo. Tak jak w przypadku Darbee, istnieje dostęp do trybu demo dla porównania obrazu z i bez przetwarzania. Regulacje obrazu można zastosować dla wyjść HDMI 1 lub HDMI 2, jednak funkcje Darbee i VRS ClearView działają wyłącznie dla wyjścia HDMI 1. Można utworzyć i zapisać do trzech różnych trybów obrazu.

 

 

FUNKCJONALNOŚĆ

OPPO w tym roku poszerzyło usługi transmisji strumieniowej dla swoich odtwarzaczy. Z perspektywy Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie najbardziej użyteczne będą aplikacje Picasa, Netflix, YouTube oraz BBC iPlayer. Ten ostatni jest bardzo miłym dodatkiem. 105D świetnie radzi sobie z odtwarzaniem treści przesyłanych strumieniowo za pośrednictwem sieci domowej. Odtwarzacz zawiera funkcje Digital Media Player (DMP) oraz Digital Media Renderer (DMR), umożliwiając przewodowy lub bezprzewodowy dostępu do muzyki,  zdjęć i plików wideo zapisanych na kompatybilnych z DLNA serwerach multimedialnych. OPPO dobrze sprawdziło się w naszych testach i obsłużyło większość mediów i formatów plików, w tym JPEG, AVCHD, MP3, MP4, DivX, MKV, FLAC oraz WAV. Do wszystkich tych plików można było uzyskać dostęp poprzez sieć domową, z płyt oraz nośników pamięci USB.

 

105D to uniwersalny odtwarzacz. Oznacza to, że może obsłużyć prawie każdą płytę jaką w nim umieścimy, w tym BD, DVD, CD, HDCD, SACD oraz DVD-Audio. Dla SACD i DVD-Audio odtwarzacz obsługuje zarówno ścieżki stereo jak i ścieżki wielokanałowe wysokiej rozdzielczości. Dla SACD  użytkownicy mogą wysyłać sygnał w jego oryginalnym formacie DSD (Direct Stream Digital) lub przeprowadzić konwersję do PCM. Odtwarzacz może również za pośrednictwem Internetu uzyskać dostęp do globalnej multimedialnej bazy danych Gracenote, oferując wzbogacone informacje podczas odtwarzania poprzez wyświetlanie okładek albumów, tytułów, wykonawców, gatunków i innych szczegółów na temat odtwarzanych mediów dla płyt CD, DVD, Blu-ray oraz szerokiej gamy cyfrowych plików multimedialnych. OPPO oferuje również aplikację zdalnego sterowania dla smartfonów i tabletów. Aplikacja ta działa bardzo dobrze, pozwala na łatwe połączenie z odtwarzaczem i tworzy kopię rzeczywistego pilota, oferując w ten sposób wysoki poziom wygody i poręczną alternatywę dla dołączonego do odtwarzacza pilota.

Dodanie aplikacji BBC iPlayer jest miłym dodatkiem do listy funkcji odtwarzacza.

 

 

D¬WIĘK

Dla potrzeb recenzji, przetestowaliśmy wyjścia cyfrowe 105D z wieloma bezstratnymi formatami z płyt Blu-ray oraz bezstratnych wersji DVD. Słuchaliśmy również wielokanałowego dźwięku z płyt SACD i DVD-Audio, a także dźwięku stereofonicznego z płyt SACD, HDCD oraz CD. Próbowaliśmy różnych metod połączeń OPPO z naszym referencyjnym amplitunerem, wliczając złącza HDMI, optyczne i koaksjalne i przełączając pomiędzy bitstream i PCM. Odtwarzacz był również w stanie bez problemu wykryć każdą płytę, czy format i bezbłędnie odtwarzać każdy z nich. Wyraźnie widać, że 105D osiąga bardzo dobre wyniki w dziedzinie dźwięku cyfrowego i niezależnie od formatu, czy rodzaju płyty brzmiał fantastycznie.

Cechą, która wyróżnia 105D jest jakość jego wyjść analogowych. OPPO zadało sobie wiele trudu, aby zapewnić odtwarzaczowi audiofilską aprobatę. 105D wykorzystuje dwa przetworniki cyfrowo-analogowe ESS Sabre32 Reference, jeden dla wyjścia 7.1 oraz jeden dla wyjścia stereo, oba z nich korzystają z 32-bitowej architektury Hyperstream DAC, która zapewnia większą dynamikę oraz redukuje jitter i zniekształcenia. 105D wykorzystuje również transformator toroidalny, aby zapewnić czyste i niezawodne źródło zasilania dla krytycznych komponentów audio. Dedykowane analogowe wyjścia stereo wykorzystują specjalnie zoptymalizowany DAC oraz stopnie wyjściowe dla osiągnięcia jeszcze wyższej jakości dźwięku i obejmują zarówno niezbalansowane złącza RCA, jak i symetryczne złącza XLR. Dzięki transmisji pary sygnałów różnicowych, symetryczne wyjście XLR zapewnia lepsze filtrowanie szumów oraz wyższą jakość sygnału. Wszystkie te zmiany są zawarte w solidnej obudowie, która zapewnia zmniejszenie wibracji oraz lepsze ekranowanie.

Ta niezwykła dbałość o szczegóły i jakość wykonania skutkują tym, że wyjścia analogowe w 105D zapewniają fenomenalną jakość dźwięku. Dźwięk stereo zapierał dech w piersiach, z wyraźnie kreśloną stereofonią i niesamowitą ilością szczegółów oraz wyrazistością. Dźwięki były ładnie skupione w obrębie przestrzeni trójwymiarowej, dając poczucie prawdziwego otoczenia sceną dźwiękową, wykazując również wspaniałe pasmo przenoszenia i niesamowitą dynamikę. Ze ścieżkami 5.1 oraz 7.1 OPPO 105D był równie dobry, a dodatkowe głośniki stworzyły jeszcze obszerniejszą scenę dźwiękową i większe skupienie dźwięków. Dźwięki były idealnie ustawione w przestrzeni i dawały wspaniałe poczucie szczegółowość i wyrazistości. Pasmo przenoszenia i zakres dynamiki również były imponujące, a bas był dobrze wyrównany i kontrolowany. Ogólnie rzecz biorąc, był to niesamowity dźwięk. Jeden z najlepszych jakie słyszeliśmy z jakichkolwiek odtwarzaczy.

105D zawiera asynchroniczne wejście USB, a sam DAC został w tym roku zaktualizowany, aby wspierać format DSD 64/128. Oznacza to, że możesz zmienić swój komputer w wysokiej jakości źródło multimedialne, poprzez konwersję cyfrowo-analogową dźwięku na pokładzie 105D. Inną użyteczną nowością jest dodanie wzmacniacza słuchawkowego, pozwalającego na podłączenie słuchawek bezpośrednio do 105D.

Jeśli szukasz audiofilskiego odtwarzacza Blu-ray, 105D powinno się znaleźć na szczycie twojej krótkiej listy.

 

 

OBRAZ

Każdy odtwarzacz Blu-ray 3D powinien być zdolny do prawidłowego wyświetlania treści zapisanych na płytach Blu-ray 3D i zgodnie z oczekiwaniami 105D wykazał się tu bezbłędnie. Wszystkie płyty były odtwarzane od pierwszego uruchomienia, bez żadnych problemów związanych z kompatybilnością lub innych nieoczekiwanych problemów, a obsługa i odtwarzanie były imponujące. Cyfrowy charakter formatu Blu-ray oznacza również, że każdy odtwarzacz zdolny do wypuszczenia poprzez HDMI rozdzielczości 1080p powinien być identyczny z jakimkolwiek innym odtwarzaczem tego typu, oczywiście zakładając, że odtwarzacz nie robi czegoś, czego nie powinien. Z wyłączonymi wszystkimi funkcjami dotyczącymi obróbki obrazu, OPPO po raz kolejny dostarczył bezbłędny obraz, bez jakiegokolwiek przetwarzania. Jeśli chodzi o treści 1080i, odtwarzacz ma lepszą okazję, aby zaprezentować, co potrafi, również tutaj 105D przeszedł prawidłowo wszystkie testy. Usuwanie przeplotu było również bezbłędne, a w teście rozdzielczości obrazu OPPO prawidłowo przetworzyło ruchome fragmenty obrazu, pozostawiając tło wolne od artefaktów. 105D zawiera również skalowanie do rozdzielczości 4K (3840 x 2160) i choć nie mieliśmy możliwości przetestować tej funkcji na naszym testowym odtwarzaczu, poprzednie przetestowane przez nas odtwarzacze OPPO sprawdzały się dobrze również w tym zakresie.

Usuwanie przeplotu oraz skalowanie w odtwarzaczach Blu-ray OPPO działa fenomenalnie i stanowi punkt odniesienia do którego powinny dążyć inne odtwarzacze. Jeśli masz dużą kolekcję płyt DVD, 105D dzięki imponującym możliwościom przetwarzania wideo może tchnąć w nie nowe życie. W naszych testach 105D osiągnęło wspaniałe wyniki, zarówno dla testów skalowania, jak i usuwania przeplotu.

Główną różnicą 105D w porównaniu do poprzednich modeli OPPO jest implementacja układów przetwarzania obrazu Darbee Visual Presence oraz VRS ClearView. 105D zapewnia funkcję Darbee za dopłatą wynoszącą połowę kosztu zakupu osobnego procesora Darbee. Więc w jaki sposób działa Darbee Visual Presence? Opisując najprościej jak się da – stosuje odpowiednie algorytmy regulujące lokalną luminancję pikseli, aby utworzyć wrażenie większej szczegółowości i głębokości obrazu. Pamiętaj, że jeśli oglądasz filmy Blu-ray na ekranie 1080p, to już jesteś w stanie zobaczyć wszystkie dostępne szczegóły. Więc to, co robi Darbee jest sztuczką – to, czy podoba Ci się efekt działania tej sztuczki jest bardzo subiektywne i w dużej mierze zależy od osobistych preferencji.

Dostępne są trzy tryby Darbee – Hi-Def, Gaming oraz Full Pop – każdy z nich oferuje większy stopień przetwarzania. Można również dostosować poziom dla każdego trybu, zwiększając lub zmniejszając ilość przetwarzania. Okazało się, że chcąc użyć przetwarzania Darbee, ograniczyliśmy się do trybu Hi-Def przy niższych ustawieniach procentowych, oba pozostałe tryby wyglądały na zbyt przetworzone. Podczas gdy mogliśmy zobaczyć pozytywny wpływ przetwarzania na obraz z gier wideo, kiedy przyszło do filmów i telewizji, a zwłaszcza zawartość Blu-ray, byliśmy mniej przekonani. Ostatecznie obraz wyglądał na ostrzejszy i miał większą głębię. Podobnie było z przetwarzaniem VRS ClearView, które dodaje szereg regulacji wyostrzania krawędzi i wzmocnienia szczegółów, wraz z funkcją wygładzania materiałów wideo. Chociaż funkcje te mogą być przydatne dla poprawy wyglądu materiałów niższej rozdzielczości oraz tych silnie skompresowanych, szczególnie zawartości z Internetu, funkcje te powinny być wyłączone podczas oglądania filmów Blu-ray.

Jak przydatne będzie dla ciebie przetwarzanie Darbee, zależy całkowicie od tego, jak bardzo lubisz obraz, który tworzy.

 

 

CZASY ŁADOWANIA PŁYT

105D wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor SOC, w rezultacie jest imponująco szybki, zarówno przy uruchamianiu zasilania, jak i wczytywaniu płyt. W naszych testach włączenie się i wysunięcie tacy napędu zajęło OPPO jedynie 5 sekund. Czas ładowania płyt będzie zależny od rodzaju oraz wydania płyty, jednak odtwarzacz zawsze pozostaje niezwykle szybki, z większości płyt wczytującą się w mniej niż 20 sekund. Gdy przyszło do płyt DVD, 105D był równie szybki, z większości płyt wczytującą się w ciągu pojedynczych sekund. Odtwarzacz sprawował się równie zwinnie podczas nawigacji po płytach i był niezwykle wrażliwy na polecenia, dzięki czemu obsługa była przyjemnością.

 

 

PODSUMOWANIE

 

OPPO BDP-105D podobnie jak jego poprzednicy jest fantastycznym odtwarzaczem Blu-ray, który zapewnia znakomite osiągi pod każdym względem, opakowanym w wysokiej klasy obudowę. Stylowa obudowa z szczotkowanego metalu jest dobrze zaprojektowana, atrakcyjna i dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej lub srebrnej, natomiast solidna jak czołg, dobrze zaprojektowana konstrukcja sprawia, że odtwarzacz jest szybki i niezwykle cicho pracuje. Możliwości połączeń na tylnym panelu OPPO są odpowiednio dopasowane do wymagań audiofilów, z analogowymi wyjściami 7.1 oraz dedykowanymi wyjściami stereo używającymi zarówno złącz RCA, jak i w pełni zbalansowanych złącz XLR. W odtwarzaczu można również znaleźć dwa wyjścia HDMI oraz dwa wejścia HDMI, te ostatnie umożliwiają korzystanie ze 105D jako procesora wideo. Tak jak w przypadku poprzednich generacji odtwarzaczy OPPO – system menu i pilot są dobrze zaprojektowane, sensownie rozmieszczone i intuicyjne. Funkcje streamowania treści z Internetu nie są tak wszechstronne, jak w niektórych odtwarzaczach konkurencji, ale większość z podstawowych usług jest obsługiwanych, a wsparcie dla odtwarzania plików z sieci domowej jest doskonałe. Istnieje również świetna aplikacja do kontroli odtwarzacza za pomocą urządzeń mobilnych, która sprawdza się bardzo dobrze i zapewnia wygodną alternatywę dla dołączonego pilota.

W kwestii możliwości, OPPO 105D obsłuży prawie każdą płytę jaką chciałbyś w nim odtworzyć, a obsługa plików audio i wideo jest bezbłędna. Odtwarzacz perfekcyjnie odtwarza płyty Blu-ray, zarówno w wersji 2D, jak i 3D, również obsługa treść 1080i działa doskonale. Usuwanie przeplotu i skalowanie płyt DVD również było imponujące, a dzięki wejściom HDMI, przetwarzanie obrazu można zastosować również dla dwóch źródeł zewnętrznych, a także dla obrazu przesyłanego strumieniowo z Internetu. Wartość przetwarzanie obrazu Darbee będzie zależeć w dużej mierze od osobistych preferencji, ale dodatkowe 500 PLN jest na pewno mniejszym wydatkiem niż zakup samodzielnej jednostki Darbee. Jakość dźwięku jest imponująca, jeśli ktoś szuka elastycznego źródła z poważnymi zapędami audiofilskimi, to nie musi szukać dalej. 105D jest niewątpliwie wspaniałym uniwersalnym odtwarzaczem, ale w cenie 7499zł na pewno nie jest tani, a uwzględniając nadchodzący format Blu-ray 4K, to spora inwestycja. Niezależnie, co myślisz o opłacalności zakupu OPPO BDP-105D, co jest w dużej mierze kwestią osobistego wyboru, jedno jest pewne – trzeba się pogodzić ze świadomością, że odtwarzacz ten jest obecnie najlepszym urządzeniem na rynku.

 

 

 

 

 

 

 

« powrót