Forbes pyta: BDP-103D ostatnim odtwarzaczem Blu-ray, którego kiedykolwiek będziesz potrzebował?

Forbes pyta: BDP-103D ostatnim odtwarzaczem Blu-ray, którego kiedykolwiek będziesz potrzebował?

Forbes pyta: BDP-103D ostatnim odtwarzaczem Blu-ray, którego kiedykolwiek będziesz potrzebował? 150 150 OPPOdigital.pl

Zapraszamy do przeczytania kolejnej doskonałej recenzji odtwarzacza OPPO BDP-103D autorstwa Geoffrey’a Morrisona na łamach magazynu Forbes.

 

OPPO BDP-103D kosztuje 3659 PLN. Może się to wydawać dużo. W końcu odtwarzacz Blu-ray to odtwarzacz Blu-ray, prawda? Albo może odtwarzać Blu-ray’e albo nie. W dzisiejszych czasach można kupić odtwarzacz nawet za mniej niż 400 PLN.
Dla większości ludzi tani odtwarzacz Blu-ray będzie w pełni spełniał ich oczekiwania. Jednak  OPPO dodaje coś więcej. Przetwarzanie dźwięku i obrazu będzie idealne dla ludzi ze sprzętem A/V wysokiej klasy. BDP-103D może okazać się idealnym dopełnieniem dużych głośników oraz wielkiego telewizora (lub projektora).

 

A oto dlaczego.

 

Jeśli wszystko, czego oczekujesz od odtwarzacza Blu-ray to odtwarzanie płyt Blu-ray oraz troszeczkę ponad to (poza streamingiem), znajdziesz tańsze alternatywy. Odtwarzacz może jednak zrobić nieco więcej, oczywiście jeśli posiadasz system, który będzie w stanie go wykorzystać. Dla przykładu, BDP-103D może odtwarzać płyty SACD oraz płyty DVD-Audio. Te formaty są znacząco lepsze od MP3 a nawet od płyt Audio CD. Oczywiście nie ma ich dostępnych zbyt wiele, ale bez problemu można je kupić w sieci. Dla kogoś, dla kogo liczy się jakość dźwięku, jego źródło będzie rzeczą od której musi zacząć.

Skalowanie do 4K

 

Inną świetną funkcją BDP-103D jest możliwość skalowania rozdzielczości obrazu do 3,820×2,160 znanego także jako Ultra HD “4K”. Obecnie w sklepach pojawia się coraz więcej telewizorów z rozdzielczością czterokrotnie przewyższającą Twój obecny telewizor 1080p. Przekonwertowanie filmów Blu-ray w 1080p do 2160p nie jest łatwym zadaniem. To jakiej jakości otrzymasz obraz będzie głównie zależało od Twojego telewizora 4K. We wczesnych dniach ery 1080p pojawiały się odtwarzacze z możliwością przeskalowania płyt DVD do 1080p, które robiły to lepiej niż same telewizory.

 

Darbee

 

Największą różnicą w OPPO BDP-103D względem jego starszego brata oraz innych odtwarzaczy jest dodatek w postaci procesora obrazu Darbee. Darbee przetwarza oryginalny obraz dodając do niego odczuwalną ilość detali. Rozdzielczość pozostaje ta sama, lecz obraz wydaje się być bardziej ostry. Nie jest to jednak to samo, co dodanie ostrości w ustawieniach telewizora (proszę, tylko tego nie róbcie). Testowałem także zewnętrzny procesor obrazu Darbee i muszę przyznać, że byłem bardzo sceptyczny co do tego, czy faktycznie zrobi z obrazem to co obiecuje. Obraz rzeczywiście wygląda na bardziej ostry. I nie jest to delikatne wyostrzenie. Większości ludzi naprawdę się ono podoba. Wbudowanie tego procesora do odtwarzacza czyni go o wiele łatwiejszym do zaadoptowania do systemu.

 

Konkluzje

 

Poza zwykłym odtwarzaniem płyt Blu-ray oraz stremowaniem z Internetu (co robią prawie wszystkie odtwarzacze), BDP-103D dodaje kilka istotnych funkcji, które pozwolą na wyciśnięcie wszystkich soków z Twojego systemu A/V. Jeśli dysponujesz jedynie 32-calowym telewizorem i nie masz żadnych głośników, OPPO nie będzie w stanie w pełni rozwinąć swoich skrzydeł. Jeśli jednak posiadasz pełny zestaw 5.1 i bardzo duży telewizor to przyda Ci się coś mocniejszego jako źródło. W szczególności procesor Darbee jest rzeczą, którą pokochało wiele ludzi. Z obecną tendencja do przejścia na 4K, skalowanie do 4K w BDP-103D prawdopodobnie okaże się lepszej jakości niż to, które będzie w stanie zaoferować Twój przyszły telewizor 4K (choć to zależy od telewizora).

Nie ma czegoś takiego jak odtwarzacz odporny na starzenie się, jednak BDP-103D z pewnością posiada funkcje, które sprawią, że będzie to ostatni odtwarzacz Blu-ray którego kiedykolwiek będziesz potrzebował…

Zakładając, że nie będzie formatu Blu-ray 4K. Czy to nie byłoby zabawne…

« powrót