HA-1 – referencja HDfever w kategorii: najlepszy DAC!

HA-1 – referencja HDfever w kategorii: najlepszy DAC!

HA-1 – referencja HDfever w kategorii: najlepszy DAC! 150 150 OPPOdigital.pl

HDfever, znany francuski serwis o tematyce audio – wideo dostał w swoje ręce OPPO HA-1. Recenzent Nicolas Bécuwe tak podsumował test urządzenia: “OPPO HA-1 stał się urządzeniem odniesienia HDfever z prostego powodu: oferuje wszystko czego można oczekiwać od high-endowego DAC, oraz znacznie więcej, a jego cena jest wyjątkowo atrakcyjna.”

Rozpoczęcie testów HA-1, urządzenia które zaimponowało mi najbardziej spośród wszystkich testowanych przeze mnie DAC-ów, wywołało u mnie naprawdę spore emocje. Testowałem i słuchałem dziesiątki tego typu urządzeń z bardzo różnych zakresów cenowych, dotychczas pośród moich ulubionych urządzeń znajdowały się Hegel DAC, NAD M-51, M2TECH Young oraz Teac UD-501. Jednak dzisiaj oczywiste stało się dla mnie, że OPPO HA-1 będzie moim urządzeniem referencyjnym. Magia tkwi w jego czystym, porywającym, bardzo emocjonalnym dźwięku, nadzwyczajnej wydajności, dużej różnorodności połączeń, stopniu słuchawkowym pracującym w czystej klasie A oraz zintegrowaniu dosłownie każdej funkcji jakiej można oczekiwać od high endowego DAC-a.

OPPO HA-1 to urzeczywistnienie sprzętu na który czekałem przez lata!

 

Przez ostatnie kilka lat OPPO wywalczyło sobie pozycje na rynku high-end. Wszystko zaczęło się od ich odtwarzacza blu-ray BDP-83 SE. Był to jeden z pierwszych high-endowych uniwersalnych odtwarzaczy dostępny w bardzo przystępnej cenie. Ta odnosząca sukcesy konstrukcja ewoluowała do obecnie oferowanego odtwarzacza OPPO BDP-105D.

OPPO nie chciało pozostać bez zmian w świetle rozwoju rynku i oczekiwań swoich klientów. Producent zdecydował się odnieść sukces ponownie, tym razem w świecie słuchawek. Pierwszym produktem z nowej oferty są słuchawki planarne PM-1, które już testowaliśmy. Logicznym posunięciem ze strony OPPO było wypuszczenie na rynek wzmacniacza słuchawkowego HA-1, idealnego partnera dla PM-1. Jednak OPPO nie jest producentem takim jak inni, w związku z czym HA-1 nie jest prostym wzmacniaczem słuchawkowym, ale wyjątkowo uniwersalnym urządzeniem spełniającym wiele ról: wzmacniacza słuchawkowego, przedwzmacniacza hifi oraz zewnętrznego DAC-a. Jest on wyposażony w przetwornik zdolny do dekodowania dowolnego próbkowania sygnału PCM (od standardowego 16 bit 44,1 kHz do słynnego dxd 32 bit 384 kHz) oraz wszystkich istniejących wersji DSD (DSD64, 128, a nawet DSD256 11,2 MHz!).

Urządzenie posiada również tryb HomeTheather bypass, który pozwala na integrację HA-1 w systemie kina domowego. Ergonomia HA-1 również stoi na najwyższym poziomie wśród tego typu produktów. Ktoś pewnie zapyta, czy uniwersalność rodem z szwajcarskiego scyzoryka nie odbija się negatywnie na jakości? HA-1 jest jednym z tych wyjątkowych produktów które wspaniale łączą tradycyjną i nowoczesną technologię z najwyższą wydajnością oraz funkcjonalnością, wszystko w przystępnej cenie!

Rozpakowanie oraz wygląd OPPO HA-1

 

 

Uczucie które towarzyszyło podczas wyjmowania HA-1 z pudełka, mogliśmy porównać jedynie z tym podczas rozpakowywania odtwarzaczy blu-ray tej samej firmy. Wszystko zapakowane jest bardzo schludnie, w środku znajdziemy bardzo elegancki, wykonany w całości z aluminium pilot zdalnego sterowania, pozłacaną antenę Bluetooth, wysokiej jakości przewód zasilania oraz pozłacany adapter Jack 3.5 / 6.3 mm. Wszystkie akcesoria są zapakowane w małe czarne pudełko.

Jeśli chodzi o samo urządzenie, od razu można rozpoznać, że to produkt OPPO. Perfekcyjna dbałość o szczegóły, wykonany z klasą, nienarzucający się design, wysokiej jakości pokrętła i przyciski oraz świetne możliwości połączeń.

Wnętrze HA-1

 

HA-1 jest wszechstronnym urządzeniem, ale gdy mówi się o wszechstronności, trzeba również powiedzieć o większej ilości elementów elektronicznych. Jest kilka sposobów aby uzyskać połączenie tylu funkcji w jednym urządzeniu. Można wykorzystać układy zintegrowane, które zmniejszą zagęszczenie elementów i zużycie energii. Następne są aplikacje o dużym zagęszczeniu i małej wydajności. Ostatnia metoda, zastosowana w OPPO polega na integracji w urządzeniu niezależnych, zoptymalizowanych pod daną funkcję obwodów.

W przypadku HA-1 w jednej obudowie zastosowano: sekcję wejść analogowych, obwody wejść cyfrowych, sekcję DAC, układ przedwzmacniacza pracującego w klasie A, obwody regulacji głośności oraz stopień wzmacniacza słuchawkowego pracujący w klasie A, na dodatek wszystkie te sekcje mają symetryczną topologię. Oczywiście, trzeba zasilacz, który to wszystko „uniesie”. OPPO zastosowało zasilacz liniowy z transformatorem toroidalnym.

Potencjometr regulacji głośności z wbudowanym silnikiem.

ESS Sabre DAC ES9018

Stopień wzmacniacza słuchawkowego jest niezwykły. Pracuje on w czystej klasie A oraz ma w pełni symetryczną topologię.

HA-1 imponuje swoją konstrukcją. OPPO wykonało świetną pracę tworząc porządną, wzorową konstrukcję, co zapewnia świetną wydajność.

Odsłuchy

 

 

Nie będę owijał w bawełnę, OPPO HA-1 dosłownie zgniótł mnie swoją muzykalnością. Rzadko zdarza się urządzenie , które zapewnia tak dużo emocji, stało się dla mnie jasne, że to jeden z najpotężniejszych DAC-ów. Porównywałem go z NAD M51 i wolę muzykalność OPPO. Brzmienie posiada idealną równowagę i spójność, jest bardzo neutralne i naturalne, z bardzo delikatnym przesunięciem w stronę ciepła, utrzymując jednak wysoką szczegółowość i dostarczając niezwykle bogaty dźwięk. Z dobrymi nagraniami, dostarcza rzadko słyszalny poziom szczegółowości. Nawet najcichsze dźwięki są słyszalne, przesunięcia palców po strunie gitary, delikatne oddechy, lekkie mlaśnięcia, czy hałas otoczenia. Zapewnia to duży realizm i prawdziwe zanurzenie się w nagraniu, rzadko spotykaną bliskość muzyków których słuchamy. Nagrania na żywo są równie imponujące, z perfekcyjnym ulokowaniem muzyków na scenie. Ma się wrażenie, jakby ktoś przeteleportował nas do tłumu, bezpośrednio przed scenę!

Obrazowanie dźwięku zapewnia mnóstwo informacji, przestrzeni, głębi i otwartości. Wokale brzmią wzniośle, z perfekcyjną artykulacją i równowagą, niezależnie od tego czy głos jest zmysłowy, poważny, ostry, czy łagodny, głosy ujmują całkowicie.  W skrócie, jest to całkowite zanurzenie się w muzyce której słuchamy.

Podsumowanie

 

 

OPPO HA-1 stał się urządzeniem odniesienia HDfever z prostego powodu: oferuje wszystko czego można oczekiwać od high-endowego DAC, oraz znacznie więcej, a jego cena jest wyjątkowo atrakcyjna. Pomiary techniczne urządzenia wskazują parametry znacznie powyżej normy, najlepsze jakie dotychczas zmierzyliśmy. Możliwości połączeń są na najwyższym poziomie.

Funkcjonalność urządzenia jest nieograniczona, jakość wykonania wzorcowa, design bardzo elegancki. Wyjątkowej jakości wyjście słuchawkowe pracuje w czystej klasie A, muzykalność jest znakomita, łącząc duże umiejętności w przekazywaniu bogactwa obrazu dźwiękowego oraz bardzo analogowe, precyzyjne brzmienie z ponadprzeciętną dynamiką, bardzo szybkim atakiem, oraz wspaniałą przestrzennością. W skrócie, jesteśmy dosłownie oczarowani tym magicznym urządzeniem. Szczere gratulacje dla OPPO!

Zalety OPPO HA-1:

• Wspaniała, wzorowa muzykalność!
• Nadzwyczajna wydajność
• Pełne możliwości połączeń oraz kompatybilność z Bluetooth
• Obsługa DSD oraz DXD
• Jakość wykonania oraz design
• Mały ekran LED z wieloma interfejsami do wyboru
• Możliwość ustawienia stałego lub regulowanego poziomu głośności
• Jakość wzmacniacza słuchawkowego i jego moc
• Pilot i opakowanie
• Stosunek jakość / cena !