Wzmacniacz słuchawkowy OPPO HA-2 przetestowany przez Digital Audio Review

Wzmacniacz słuchawkowy OPPO HA-2 przetestowany przez Digital Audio Review

Wzmacniacz słuchawkowy OPPO HA-2 przetestowany przez Digital Audio Review 150 150 OPPOdigital.pl

W serwisie Digital Audio Review pojawiła się jedna z pierwszych na świecie recenzji przenośnego wzmacniacza słuchawkowego / DAC OPPO HA-2. John H. Darko, który testował wzmacniacz był pod wrażeniem jego wykonania, funkcjonalności oraz dźwięku. John uznał HA-2 za świetną alternatywę dla przenośnych odtwarzaczy muzycznych DAP.

 

OPPO HA-2

OPPO HA-2, to przenośny wzmacniacz słuchawkowy / DAC, który w połączeniu ze smartfonem uzyska znacznie wyższą jakość dźwięku niż z wyjście słuchawkowe wbudowane smartfona. Niemal identyczne rozmiary jak w iPhone 6 oraz Google Nexus 5 robią swoje. Nowy wzmacniacz przenośny OPPO jest jednym z najsmuklejszych urządzeń w swojej klasie. Obszycie skórą nie tylko ochrania przymocowane do niego urządzenia przed rysami wynikającymi z tarcia metalu o metal, dodaje również do tradycyjnie wyglądającej obudowy z szczotkowanego aluminium szczyptę ekskluzywnego stylu. Wraz z pokrętłem regulacji głośności umieszczonym w lewym górnym rogu obudowy, HA-2 przypomina książkę ze skórzaną oprawą.

Na jego dolnej krawędzi obecne są porty micro USB oraz USB typu A obsługujące cyfrowy sygnał audio z urządzeń z systemem Android oraz iOS. Wzmacniacz pracuje w klasie AB. Wszelkie kable niezbędne do działania urządzenia zawarte są w zestawie.

Wbudowany w HA-2 przetwornik ESS Sabre 9018-K2M dekoduje sygnał PCM o maksymalnej rozdzielczości 32bit/384kHz oraz DSD64 /128/256, jednak obsługa formatów wysokiej rozdzielczości będzie zależna od użytego odtwarzacza plików.

HA-2 nie jest przeznaczony wyłącznie dla smartfonów. Na górnej krawędzi urządzenia znajdują się dwa porty jack 3.5mm, pierwsze z nich jest gniazdem słuchawkowym, drugie jest przełączanym wejściem / wyjściem liniowym.

Wzdłuż bocznej krawędzi HA-2 znajdują się przełączniki funkcji wzmocnienia basu, trybu wzmocnienia low/high oraz diod statusu baterii. W zestawie z OPPO dołączono szybką 5A ładowarkę „VOOC”, która naładuje 75% baterii o pojemności 3000mAh w ciągu 30 minut. OPPO zapewnia, że przy pełnym naładowaniu będziemy mogli odtwarzać muzykę z cyfrowych źródeł przez całe 7 godzin.

D¬WIĘK

Do testów odsłuchowych HA-2 użyłem wokółusznych słuchawek OPPO PM-3 o impedancji 26 ohm oraz słuchawek dousznych Audiofly AF78.

HA-2 w połączeniu z Nexus 5 pewniej napędził i zapewnił lepszą kontrolę nad słuchawkami niż Walkman Sony ZX-1. Oznaczało to subtelniejsze wybrzmienie perkusyjnych miotełek w utworze “Bring Me The Disco King” Dawida Bowie oraz bogatsze brzmienie trąb w utworze “The Sound Of Business” Dawida Byrne. Również dźwięki gitary basowej w utworze “Paper Tiger” Becka miały lepszą niż zwykle definicję.

Porównanie z przenośnym urządzeniem Sony jest kluczowe ponieważ jest to jedyny DAP, który funkcjonalnością dorównuje smartfonom. Jak każdy iPhone lub Samsung Galaxy, ZX-1 obsługuje takie aplikacje jak Spotify lub Tidal. Robiąc bezpośrednie porównanie z HA-2, Sony było tonalnie bardziej rozmyte, bez tak dobrej separacji jak w OPPO pobierającym sygnał cyfrowy ze smartfona z androidem. Różnice te były  bardziej słyszalne na wokółusznych słuchawkach OPPO niż na dokanałówkach Audiofly.

PODSUMOWANIE

HA-2 poprzez dołożenie do smartfona przenośnego wzmacniacza słuchawkowego / DAC może zastąpić przenośne odtwarzacze muzyczne DAP.  Dużo lepsze niż w Sony ZX-1 brzmienie potwierdza przewagę OPPO, tym bardziej jeśli jesteś koneserem muzyki z serwisów strumieniujących. Szczupła sylwetka HA-2 ogranicza jego masę do minimum, czego nie można powiedzieć o większości odtwarzaczy przenośnych, cena urządzenia również jest atrakcyjna.