OPPO BDP-103D najlepszym odtwarzaczem wg brytyjskiego magazynu “Home Cinema Choice”

OPPO BDP-103D najlepszym odtwarzaczem wg brytyjskiego magazynu “Home Cinema Choice”

OPPO BDP-103D najlepszym odtwarzaczem wg brytyjskiego magazynu “Home Cinema Choice” 150 150 OPPOdigital.pl

OPPO BDP-103D najlepszym odtwarzaczem Blu-ray wg brytyjskiego magazynu “Home Cinema Choice” OPPO zdecydowało się na pomoc firm trzecich aby tchnąć więcej życia w odtwarzacz Blu-ray będący podstawą ich oferty. Mark Craven ma zmierzyć się z technologią Darbee Visual Presence.

Rynek odtwarzaczy blu-ray znalazł się chwilowo w martwym punkcie. Czekając na pojawienie się nowego standardu umożliwiającego zapis 4K, nie wydaje się aby zostało wiele do powiedzenia w kwestii poprawy obecnych odtwarzaczy. Najlepszym tego przykładem jest decyzja firm Sony i Panasonic o podtrzymaniu oferty ich odtwarzaczy z 2012 roku w roku 2013. Waracje w odtwarzaczach  BD w ostatnim roku były niezmiennie związane zarówno z funkcjami Smart jak i stremowaniem mediów, lub audiofilskimi modyfikacjami zaprojektowanymi tak aby wyciągnąć jak najwięcej z materiałów muzycznych.

W BDP-103D, OPPO zrobiło jednak coś innego, zintegrowali w swoim odtwarzaczu technologię Darbee Visual Presence. Dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest, szybkie wyjaśnienie. Darbee jest amerykańską firmą, która lubi mówić takie rzeczy, jak “Kup nasze produkty – Twoje oczy będą dziękować “! Firma produkuje Darblet, małe urządzenie ze złączami HDMI, które siedzi między odtwarzaczem BD a wyświetlacz. Jest to procesor wideo, jednak nie zmienia on normalnych parametrów przetwarzania, takich jak: Jasność, kontrast, redukcja szumów, tryby usuwania przeplotu lub balans kolorów – skupia się wyłącznie na “efekcie Darbee”.

Wykorzystuje analizę materiału wideo w czasie rzeczywistym i wprowadza ciągłe korekty, aby dodać do obrazu więcej blasku – lub „prezencji wizualnej” ,jak ktoś woli. Jak to robi –  to wszystko jest pod względem technicznym strasznie skomplikowane. Darbee mówi, że ich technologia ” Dodaje do obrazu informacje o trójwymiarowej głębi i detalach poprzez modulację lokalnej luminancji pikseli za pomocą naszej opatentowanej metody”. To tyle, ile trzeba wiedzieć.

BDP-103D jest rozszerzeniem wspaniałego OPPO BDP-103EU, z dodatkowymi asami w rękawach i cena wyższą o 100 funtów. Widząc, jak Darbee Darblet sprzedaje się za około 200 funtów i że jest zamknięty w bardzo budżetowej obudowie, 103D  zaczyna wyglądać jakby już było prawdziwą okazją. Pod warunkiem,  że jesteś zainteresowany tym co może zrobić Darbee.

 

Nowy odtwarzacz, sobowtór?

Pod względem estetycznym, nowy OPPO jest niemal identyczny jak model bez wbudowanego Darbee. Oznacza to, pełnowymiarowe, solidnie zbudowane urządzenie z ładnym frontem. Jedyną różnicą jest logo Darbee z przodu obudowy. Możliwości połączeń oraz funkcjonalność są również takie same, czyli imponujące.

Odtwarzacz ma trzy wejścia USB (jedno do stosowania z dołączonym adapterem Wi-Fi), podwójne wyjścia HDMI, a nawet podwójne wejścia HDMI co skłania do użycia OPPO jako pre-amp/przełącznik wejść. Odtwarzacz będzie przesyłać strumieniowo pliki audio i wideo z urządzeń DLNA, skalować treści do 4K, odtwarzać płyty 3D BD i przyjmie płyty Super Audio CD oraz DVD-Audio. Jest to w pełni funkcjonalny, pięknie zbudowany odtwarzacz o szybkim interfejsie użytkownika dzięki możliwościom dwurdzeniowego procesora. Zobacz naszą recenzję w 215 numerze HCC  aby dowiedzieć się więcej o jego możliwościach.

Jedyna wada BDP-103D jest taka sama jak u poprzednika – zakładka funkcji Smart jest trochę zbyt pusta. Gdy rynek marek masowych skupia całą uwagę na usługach streamujących, w OPPO najciekawsze są BBC iPlayer, Netflix i YouTube. Irytująca jest obecność ikonek aplikacji Vudu, Pandora i Film Fresh – usług niedostępnych w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o efekt Darbee, to z całą pewnością działa, choć należy rozważyć w jakim stopniu go wykorzystasz, a dokładnie z jakimi źródłami obrazu powinien zostać użyty.

Darbee oferuje trzy tryby o nazwach Gaming, Hi-Def i Full Pop. Dwa ostatnie wydały mi się najbardziej przydatne, podczas gdy Gaming okazał się zbyt agresywny. Menu Darbee pojawi się na ekranie po naciśnięciu dedykowanego przycisku na pilocie. Można tutaj wybrać tryb, poziom jego oddziaływania (od 0-120%), a nawet zobaczyć obraz z i bez przetwarzania na podzielonym ekranie (tryb demonstracyjny). Ten ostatni jest bardzo przydatny, aby zobaczyć dokładnie co się zmieniło w obrazie.

Należy zauważyć, że OPPO musi być ustawione na wyjście 1080p aby Darbee odpowiednio działało.   Z filmem BD “The Cabin in the Woods”  i filtrem Hi-Def ustawionym na maksimum, zmiana w jakości obrazu była zauważalna natychmiast, tyle, że nie do końca przyjemna. W tak mocnym ustawieniu poziomu przetwarzania, szczegóły obrazu stały się zbyt ostre, z ogólnym poczuciem przekontrastowania i przesadzonych szumów obrazu. Po zmniejszeniu poziomu w dół do około 50/60%, Darbee Presence pokazuje wyraźne korzyści, z subtelną poprawą poczucia głębi obrazu, a twarze aktorów i szczegóły tła zyskują lepszą rozdzielczość. Oczywiście jest to natywny materiał  1080p i niektórzy będą woleli pozostawić go bez jakichkolwiek zmian. ¬ródła SD, być może lepiej pasują do tej funkcjonalności OPPO. Przełączając na film Brudny Harry na DVD, stwierdziłem ponownie, że trzymając się poziomu przetwarzania nie wyższego niż około 60%, rezultaty są najmilsze dla oka; Clint Eastwood w roli nieobliczalnego policjanta kroczył po San Francisco z lepszą prezencją, jakby wyciągnięty na pierwszy plan.

Zasadniczo, każdy kto myśli o zakupie OPPO BDP-103EU powinien zastanowić się nad 103D. Za te dodatkowe 100 funtów dostajemy gustowny dodatek z którego będziemy korzystać.

 


« powrót