OPPO SONICA DAC z ES9038PRO

OPPO SONICA DAC z ES9038PRO

OPPO SONICA DAC z ES9038PRO 150 150 OPPOdigital.pl

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej odtwarzanej przez nas muzyki pochodzi ze źródeł cyfrowych, dobry DAC jest jednym z najważniejszych składników w torze audio. OPPO wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku i prezentuje swoje najnowsze urządzenie z serii Sonica – Sonica DAC.

Nowy przetwornik OPPO Sonica bazuje na cenionej jakości dźwięku z OPPO HA-1 i BDP-95/105, posiadając ulepszony chipset DAC, flagowy ESS SABRE ES9038PRO. Sonica DAC łączy wygodę nowoczesnego streamingu sieciowego i jakości dźwięku HI-FI tradycyjnego audiofilskiego DAC’a. Aplikacja Sonica dla iOS i Android umożliwia wygodne przesyłanie muzyki ze smartfona lub tabletu. Sonica DAC obsługuje PCM i DSD wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem wejść cyfrowych. Dodatkowo Sonica DAC to odtwarzacz audio o wysokiej rozdzielczości i może dekodować pliki bezpośrednio z podłączonej pamięci USB, i dysków sieciowych.

Budowa

OPPO Sonica DAC na pierwszy rzut oka przypomina znany już produkt tej marki – OPPO HA-1. Obudowa urządzenia wykonana jest ze szczotkowanego aluminium. Na panelu forntowym znajdziemy: przycisk zasilania (wraz z charakterystyczną dla marki OPPO niebieską diodą), pokrętło wyboru źródła, wysokiej rozdzielczości wyświetlacz OLED, regulację głośności oraz port USB.

Natomiast z tyłu urządzenia znajdziemy szereg złącz cyfrowych i analogowych:
Wejścia cyfrowe: Optyczne, Coaxial, USB-B
Wejście analogowe RCA
Wyjścia analogowe zbalasowane i niezbalansowane
Wyjście/Wejście Trigger
Port Ethernet
Wejście USB
Złącze masy
Złącze zasilania 110-230

Parametry i funkcje

Oficjalnie już wiemy, że OPPO Sonica DAC będzie posiadał najnowszy flagowy przetwornik ESS Technology – ES9038PRO. Co prawda jakość dźwięku będziemy mogli ocenić dopiero po pierwszych testach, niemniej jednak układ ten ma fenomenalną specyfikację. Jest to 8-kanałowy przetwornik który może osiągnąć SNR na poziomie 140 dB i THD -122 dB (oczywiście, końcowe parametry zależą od aplikacji układu, lecz i tak są imponujące). Na dzień dzisiejszy, jedynym konkurencyjnym produktem mogącym pochwalić się tym samym układem DAC jest Ayre Acoustics QX-5 Twenty. Urządzenia dzieli jednak znacząca przepaść… cenowa. Cena przetwornika Ayre w Polsce wynosi 45 800 zł.

Szczegółowe informacje na temat samego przetwornika znajdują się w tym pdf

Bardzo interesującym faktem jest też obecność portu Ethernet, co pozwala na dostęp do muzyki udostępnianej w sieci domowej, strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych (smartfony, tablety  komputery) lub dostęp do serwisów muzycznych on-line. Urządzenie wspiera AirPlay oraz strumieniowanie poprzez Bluetooth. Port USB znajdujący się z przodu pozwala na podłączenie iPhona lub iPada, oraz do odtwarzania plików audio FLAC, DSD, WAV, MP3 i innych kodeków bezpośrednio z pamięci USB.

Najważniejsze dane techniczne:

DAC ESS ES9038PRO z programowalnym DSP
THD+N -122dB
SNR : 140 dB
Wyjścia XLR i RCA stereo
Wejście analogowe RCA,
Wejścia cyfrowe: Optyczne, Coaxial, USB-B
Bluetooth 4.1
Wi-Fi 802.11.a/b/g/n/ac
Port Ethernet
USB : IPad, iPhone, FLAC, DSD, LPCM, WAV, MP3
Dedykowana aplikacja na iOS/Android