Test słuchawek planarnych OPPO PM-3 w Reference Home Theater

Test słuchawek planarnych OPPO PM-3 w Reference Home Theater

Test słuchawek planarnych OPPO PM-3 w Reference Home Theater 150 150 OPPOdigital.pl

Stephen Hornbrook, recenzent serwisu Reference Home Theater przetestował nowe, przenośne słuchawki planarne OPPO PM-3. Słuchawki OPPO wyjątkowo spodobały się autorowi recenzji: „Zadziwiająco wysoka jakość dźwięku. Najlepsze słuchawki zamknięte jakich słuchaliśmy. Wystarczająco skuteczne, aby używać ich ze smartfonem, ale sporo zyskują przy lepszej amplifikacji”

 

Wstęp

PM-3 są trzecimi, po PM-1 i PM-2 słuchawkami planarnymi w ofercie OPPO. To co odróżnia PM-3 od PM-1 i PM-2, to zamknięta konstrukcja. W PM-3 nie tylko zredukowano hałas zewnętrzny, pozwalając usłyszeć więcej muzyki w głośnym otoczeniu, ograniczono również przenikanie dźwięków do otoczenia. OPPO PM-3 posiadają nowe okrągłe przetworniki planarne o średnicy 55mm wykorzystujące większość technologii użytych w PM-1. Ultralekka, trwała 7 warstwowa membrana oraz silne neodymowe magnesy pełnią kluczową rolę w redukcji wagi oraz zwiększaniu mobilności PM-3. OPPO PM-3 są pierwszymi na rynku, prawdziwie przenośnymi słuchawkami planarnymi o konstrukcji zamkniętej, OPPO postawiło poprzeczkę bardzo wysoko. Wygodne pady, miękkie materiały oraz bliska ideału siła nacisku sprawiają, że PM-3 to jedne z najwygodniejszych słuchawek jakie nosiłem.

Jestem wielbicielem słuchawek planarnych i ciepłego, przejrzystego dźwięku jaki produkują. Duża część planarów charakteryzuje się jednak wysoką wagą oraz wymaga mocnego, dedykowanego wzmacniacza. Większość z nich ma otwartą konstrukcję, co zapewnia szeroką, otwarta scenę dźwiękową, ale niezbyt nadają się, gdy zamierzasz używać ich w otoczeniu innych ludzi. Długo czekałem na słuchawki zamknięte, które sprawdzą się w moim biurze, będąc wystarczająco mobilne, abym mógł je nosić do pracy oraz zapewniające jakość dźwięku, której doświadczyłem słuchając słuchawek planarnych. OPPO PM-3 spełniają każdy z tych warunków, a na dodatek są niedrogie. Naprawdę niesamowite, jedne z najlepszych słuchawek jakie stworzono.

Budowa OPPO PM-3

OPPO PM-3 dostępne są w czarnej i białej wersji kolorystycznej. Większość słuchawek, które przewinęły się przez moje biurko było czarne, a więc białe są ciekawą odmianą. O rany, jak one dobrze wyglądają! Eleganckie i łatwe do przenoszenia, mimo to ich nauszniki są na tyle duże, że nie dotykają moich uszu. Pałąk jest wyściełany miękkim materiałem, a siła nacisku jest bliska perfekcji. Wyjątkowym osiągnięciem w przypadku PM-3 jest ich niska waga (jedynie 320 g), która sprawia, że można z przyjemnością używać ich przez większość dnia bez jakiegokolwiek dyskomfortu.

Mając skuteczność 102 dB oraz impedancję 26 Ohm, OPPO PM-3 są wyjątkowo łatwe do wysterowania, tym bardziej jak na słuchawki planarne. Dla porównania, słuchawki HiFiMAN HE-400i mają skuteczność 93dB i impedancję 35 Ohm. OPPO rzeczywiście mogą grać wspaniale zasilane bezpośrednio ze smartfona, jednak potrafią sporo więcej. W połączeniu z wysokiej klasy stacjonarnym lub przenośnym wzmacniaczem słuchawkowym, takim jak OPPO HA-2, przenośne słuchawki OPPO zapewniały niesamowicie wysokiej jakości dźwięk, tym bardziej uwzględniając ich cenę. Nigdy wcześniej nie słyszałem tak dobrze grających słuchawek zamkniętych. Mogę je podpiąć bezpośrednio do mojego iPhone i z przyjemnością posłuchać, lub podłączyć je do HA-2 i odpłynąć w błogą otchłań krystalicznego dźwięku. Wysoka rozdzielczość i transparentność PM-3 pozwala słuchaczom usłyszeć różnicę pomiędzy różnymi wzmacniaczami oraz przetwornikami.

Najwyższa jakość dźwięku

OPPO wykonało świetną robotę projektując zamknięte słuchawki planarne. Efektem pracy, którą włożono w zaprojektowanie miniaturowych otworów wentylacyjnych na tyle kopułek oraz wewnętrznego wytłumienia słuchawek jest otwarty, muzykalny dźwięk. Ciemna strona księżyca Floydów w świetny sposób ukazała obszerną scenę dźwiękową PM-3. Zegary na “Time” były rozlokowane dookoła głowy w szerszej i głębszej wirtualnej przestrzeni niż w większości słuchawek zamkniętych. Mocny, niski bas, który pojawia się po wstępie utworu zabrzmiał z odpowiednią barwą i siłą. Wokale Gilmoura i Wrighta brzmiały czysto i treściwie, bez śladów natarczywości. Kolejny przykład wspaniałej sceny dźwiękowej, to utwór „Brambles” ze ścieżki dźwiękowej filmu „Kupiliśmy ZOO”. Utwór posiada wyjątkowo szeroką i głęboką przestrzeń akustyczną, a OPPO PM-3 ukazuje ją niesamowicie transparentnie. Na kilku utworach fortepianowych granych przez Yann Tiersen, tonacja PM-3 była genialna. Delikatnie ocieplona barwa, strojenie OPPO PM-3 jest dokładnie tym co chcą słyszeć moje uszy.

Przetworniki planarne PM-3 tworzą dużo bardziej otwarty i przejrzysty dźwięk niż konkurencyjne słuchawki oparte o przetworniki dynamiczne, takie jak NAD HP50 oraz Sennheiser Momentum. Są to wspaniałe słuchawki, jednak OPPO PM-3 są dużo lepsze. Wystarczy jeden odsłuch „Kind of Blue” Milesa Davisa i oczywiste stają się zdolności PM-3 do dokładnego ukazywania  przejść tonalnych. Ponieważ cała membrana przetwornika planarnego PM-3 drga synchronicznie w pełnej zgodności fazowej, jest w stanie dostarczyć dźwięk bardzo wysokiej rozdzielczości. Uderzenie oraz wybrzmienie werbla lub mocny gardłowy dźwięk saksofonu altowego zostały odtworzone przez PM-3 wręcz wzorcowo.

Podsumowanie

Słuchawki planarne OPPO PM-3 są przerażająco dobre. Wcześniej wśród słuchawek zamkniętych rekomendowałem PSB M4U, NAD HP50 oraz Sennheiser Momentum. OPPO PM-3 są lepsze od nich wszystkich, są również jedną z najpewniejszych, najbardziej solidnych rekomendacji jakie  przyznałem. Są uniwersalne, bez problemów mogą być wysterowane bezpośrednio ze smartfona, jednak ukażą wyraźne zalety lepszej amplifikacji, dzięki której użytkownicy będą mogli usłyszeć pełnie możliwości tych wspaniałych słuchawek. Jeśli poszukujesz swobody w doborze źródła dźwięku oraz środowiska odsłuchowego, PM-3 są dla Ciebie stworzone. Gorąco polecam.

Cena/jakość:  5/5

Wydajność:     5/5

Ogólna:           5/5

 

Zalety:  Zadziwiająco wysoka jakość dźwięku. Najlepsze słuchawki zamknięte jakich słuchaliśmy. Wystarczająco skuteczne, aby używać ich ze smartfonem, ale sporo zyskują przy lepszej amplifikacji.

Podsumowanie: PM-3 to jedne z najlepiej brzmiących słuchawek na rynku, OPPO przenoszą możliwości słuchawek zamkniętych na zupełnie nowy poziom, dodatkowo nie kosztują fortuny.