Recenzja UDP-205 w serwisie Enjoy the Music

Recenzja UDP-205 w serwisie Enjoy the Music

Recenzja UDP-205 w serwisie Enjoy the Music 635 635 OPPOdigital.pl

W serwisie Enjoy the Music odtwarzacz wieloformatowy OPPO UDP-205 został zrecenzowany przez Leonarda Norwitza. “Naprawdę high-endowy odtwarzacz audio-video w cenie nieoderwanej od rzeczywistości” – czym flagowy model OPPO zasłużył sobie na te pochwały? Przeczytajcie nasz skrót recenzji, aby się przekonać.

W serwisie Enjoy the Music odtwarzacz wieloformatowy OPPO UDP-205 został zrecenzowany przez Leonarda Norwitza. “Naprawdę high-endowy odtwarzacz audio-video w cenie nieoderwanej od rzeczywistości” – czym flagowy model OPPO zasłużył sobie na te pochwały? Przeczytajcie nasz skrót recenzji, aby się przekonać.

“(..) jak wiecie, UDP-205 to audiofilska wersja UDP-203 – podobnie jak w przypadku modeli 93/95 i 103/105 musimy zadać sobie pytanie, czy interesuje nas sekcja audio. Jeżeli odpowiedzieliście twierdząco, to zapewne posiadacie już jednego z poprzedników, to znaczy model BDP-95 lub BDP-105. To prawdopodobnie ten moment, w którym zadajecie sobie pytanie – czy warto wymienić naszą ‘dziewięćdziesiątkę piątkę’ lub ‘stopiątkę’ na UDP-205? Krótko mówiąc – TAK! (…)”

“(..) Podobnie jak w poprzednich modelach, analogowa sekcja 7.1 jest w pełni konfigurowalna i może służyć za przedwzmacniacz w naszym zestawie. UDP-205 korzysta z flagowego przetwornika ESS Sabre Pro, modelu ES9038Pro. Tak naprawdę są tutaj dwa takie układy DAC – osobny dla sekcji stereo i osobny dla sekcji 7.1, z których obie mają specjalnie zaprojektowany buffor i własne obwody. Optymalizacje w konstrukcji pozwoliły na użycie takich komponentów jak miedziane szyny prądowe i przekaźniki elektromechaniczne, zaś wzmacniacz słuchawkowy jest podłączony bezpośrednio do DACa ESS. OPPO możemy wykorzystać w roli wyoskiej klasy przetwornika dla komputera za pomocą wejścia USB, a także dla wszelkich pozostałych urządzeń nadających sygnał cyfrowy, w tym telewizorów, odbiorników satelitarnych czy konsol do gier. Całość osadzono w masywnej dwuwarstwowej obudowie redukującej wibracje, a perforowana obudowa umożliwa naturalny przebieg powietrza, dzieki której urządznie jest chłodzone całkowicie pasywnie!(…)”

“(…) Bardzo prawdopodobne jest, że twój amplituner lub procesor dźwięku nie mają tak dobrego przetwornika cyfrowo-analogowego, jak UDP-205. Oznacza to, że Twój dotychczasowy sprzęt stał się w zasadzie bezużyteczny – UDP-205 zastąpiło mi procesor dźwięku i przedwzmacniacz. Dzięki elastycznej konfiguracji w moim zestawie 4.0, dźwięk z kanału centralnego i subwoofera mogłem przekazać na kolumny LR. Oczywiście można także ustawić punkt zwrotnicy, odległość głośników od słuchacza, wybór mix-down, pół tuzina charakterystyk filtra cyfrowego i (kocham to!) wykorzystanie dedykowanej sekcji stereo jako frontowych głośników zestawu wielokanałowego.  (…)”

“(…) Jak wypada obraz w porównaniu do mojego poprzedniego BDP-95? Gdy oglądam większość tytułów Blu-ray, to tak jakbym widział je po raz pierwszy. To samo mogę powiedzieć o płytach DVD. Nie będę naginał rzeczywotości – sygnał 480p dzisiaj nie prezentuje się tak okazale jak kiedyś, ale ilość artefaktów w ruchu została zredukowana do takiego poziomu, że nieraz można zapomnieć o tym, że w napędzie jest płyta DVD,a  nie Blu-ray. (…)”

“(…) Musimy pamiętać, że dźwięk cyfrowy tak naprawdę nie istnieje. “Cyfrowe audio” to tylko zbiór zer i jedynek, których nasze ucho nie słyszy. Dźwięk jest z definicji analgoowy, wymaga z jednej stony wibracji materiału, a z drugiej ucha. Wcześniej czy później, świat cyfrowy musi zderzyć się z analogowym. Moją intencją jest tutaj podkreślenie istoty tej konwersji, bo wielu z nas zapomina, że tor audio to nie tylko wzmacniacz, kable i kolumny – w erze cyfrowych źródeł, wspomniana zmiana nabiera bardzo dużego znaczenia! (…)”

“(…)Spędźmy teraz chwilę na dźwięku przestrzennym. Mimo że porównuję tutaj urządzenia odległe od siebie o zaledwie dwie generacje, czyli BDP-95 i UDP-205, moją jedyną reakcją może być “niemożliwe”! Wszyscy posiadacze starszego modelu, w tym ja, przez wiele lat cieszyli się świetnym dźwiękiem, któremu ciężko było coś zarzucić. Jednak teraz mój 25 watowy Ongaku brzmi jakby nabrał dwukrotnie, a nawet trzykrotnie więcej mocy, a jego pasmo przenoszenia rozrosło się w obie strony!  Szok jaki wtedy przeżyłem mogę porównać z tym, jaki przeżyłbym w trakcie inwazji obcych… (…)”.

“(…)Dialogi stały się klarowne – teraz jestem w stanie zrozumieć australijski akcent bez posiłkowania się napisami! Dialogi  dostały swoją własną przekonującą przestrzeń w scenie. IMAXowa sekwencja otwarcia w Mrocznym rycerzu już nie powoduje u mnie bólu głowy, a przy okazji nabrała głębi i interesującej tonalności. (…)”

(…)Taktowanie i redukcja jittera zostały w UDP-205 usprawnione i to w niemałym stopniu, dlatego nic dziwnego, że znaleźliśmy tutaj mnóstwo pozytywów, o których wcześniej ciężko było nam wspomnieć. Ogromne różnice dotyczą nie tylko porządnie zmasterowanych utworów w plikach Hi-res dzięki ES90380PRO, ale także odtwarzania płyt z napędu. Znajdziecie co prawda lepsze odtwarzacze CD dedykowane wyłącznie do stereo, ale nie dość, że będą trzykrotnie droższe, to poza odtwarzaniem srebrnego krążka nie będą w stanie zrobić nic więcej. Zapomnijcie wtedy o jakimkolwiek wideo, odtwarzaniu z plików czy dźwięku przestrzennym.(…)