OPPO BDP-103D wybrany najlepszym odtwarzaczem BD przez magazyn Sound & Vision.

OPPO BDP-103D wybrany najlepszym odtwarzaczem BD przez magazyn Sound & Vision.

OPPO BDP-103D wybrany najlepszym odtwarzaczem BD przez magazyn Sound & Vision. 150 150 OPPOdigital.pl

OPPO BDP-103D wybrany przez magazyn Sound & Vision najlepszym odtwarzaczem Blu-ray. W magazynie Sound & Vision pojawiła się kolejna bardzo pozytywna recenzja OPPO BDP-103D. Odtwarzacz został nagrodzony tytułem “Top Pick”, jako najlepszy z testowanych odtwarzaczy Blu-ray.

 

 

W SKRÓCIE:

Plusy 
Przetwarzanie obrazu Darbee 
Obsługa plików DSD
Bezkompromisowe odtwarzanie wideo

Minusy
Nie mogę znaleźć ani jednego

 

WERDYKT

„Najlepszy Wybór” wśród odtwarzaczy Blu-ray stał się jeszcze lepszy dzięki wbudowanemu przetwarzaniu wideo Darbee i pełnym wsparciu dla odtwarzania plików DSD.

Przyznanie tytułu „Najlepszy Wybór” jest dla nas czymś bardzo ważnym, ale nie sądzę, czy kiedykolwiek mieliśmy dwa tytuły „Najlepszy Wybór” w jednej kategorii produktów.  Jednak dokładnie tak stało się w przypadku najnowszej generacji odtwarzaczy Blu-ray: OPPO BDP-103D oraz BDP-105D. Litera D w nazwie oznacza edycję Darbee, ponieważ OPPO zaimplementowało do odtwarzaczy przetwarzanie wideo Darbee.
Recenzowaliśmy w 2012 roku samodzielny procesor wideo Darbee Darblet DVP 5000 i ogłosiliśmy go wtedy zakupem obowiązkowym, dla osiągnięcia jak najlepszego obrazu z naszych wyświetlaczy. Jednak recenzowany tu BDP-103D, jest czymś więcej niż BDP-103EU z dodanym przetwarzaniem Darbee. Oppo wprowadziło do swojego odtwarzacza jeszcze kilka poprawek, które czynią go jeszcze mocniejszym „Najlepszym Wyborem” niż  jego poprzednik.

 

Co nowego?

Nie będę omawiał wszystkich aspektów BDP-103D. W dużym stopniu, to jest ten sam  odtwarzacz co testowany w 2012 roku BDP-103EU. Jednak OPPO zmieniło to, co znajdziemy w środku, a zmiany te są dość głębokie. Oczywiście, największą zmianą jest dodanie przetwarzania Darbee.

Kolejną dużą różnicą w porównaniu do BDP-103EU jest pominięcie układu przetwarzania Marvell Qdeo i zastąpienie go układem DVDO VRS ClearView. BDP-103EU używał Qdeo do ulepszeń obrazu, takich jak redukcja szumów, wzmocnienia krawędzi oraz skalowanie do rozdzielczości 4K. W BDP-103D niektóre z tych funkcji  przetwarzania wideo przekazane zostały do dedykowanego układu Mediatek, a niektóre do procesora VRS ClearView. Układ Mediatek niezależnie od źródła wykonuje usuwanie przeplotu oraz skalowanie wszelkich materiałów do rozdzielczości 1080p. Jest również odpowiedzialny za standardowe ustawienia wyświetlania (jasność, kontrast, odcień i kolor) oraz redukcję szumów. Procesor ClearView jest odpowiedzialny za skalowanie do rozdzielczości 4K, daje również możliwość wzmocnienia krawędzi, wzmocnienia szczegółów oraz wygładzania linii ukośnych materiału wideo.

OPPO dodało kilka ciekawych funkcji do tego modelu, niektóre dostępne na świeżo kupionym odtwarzaczu, inne dostępne poprzez niemal ciągłe aktualizacje oprogramowania OPPO. Największym z dodatków jest pełne wsparcie dla odtwarzania DSD, nie tylko z płyt SACD, które odtwarzacze OPPO od zawsze odtwarzały prawidłowo, ale także z plików zapisanych na dysku zewnętrznym lub nośniku USB. Wokół plików DSD narasta ostatnio coraz więcej szumu, sporo stron internetowych oferujących do pobrania pliki wysokiej rozdzielczości, ma również  w  ofercie pliki DSD. Większość mojej biblioteki płyt SACD mam zgrane do plików DSD oraz zapisane na zewnętrznym dysku twardym. Ten sam dysk zawiera również większość mojej biblioteki muzycznej w postaci nieskompresowanych plików wysokiej rozdzielczości  96kHz/24bit i 192kHz/24bit w formatach FLAC, WAV oraz AIFF. OPPO obsługuje wszystkie te rozdzielczości i typy plików, a ja nie miałem żadnych problemów, nawet podczas wypuszczania tych  plików poprzez cyfrowe wyjście koaksjalne. Biorąc pod uwagę fakt, że OPPO może konwertować DSD do PCM, można użyć wyjścia cyfrowego dla wszystkich odtwarzanych plików dwukanałowych o rozdzielczości maksymalnej 24/192. Dla wielokanałowych plików DSD, trzeba korzystać z wyjścia HDMI.

OPPO oferuje bardzo wygodną aplikację dla iPada, która pozwala na dostęp do wszystkich plików na podłączonym dysku oraz możliwość wyboru dowolnego utworu lub pliku multimedialnego do odtwarzania bezpośrednio z iPad-a. To sprawia, że przeglądanie zawartości dużych dysków z muzyką i filmami staje się bardzo proste. Aplikacja ta działa na wszystkich obecnych odtwarzaczach OPPO, w tym BDP-103EU, BDP-103D oraz BDP-105EU.

 

Jeszcze wyższa, referencyjna jakości obrazu.

Byłem zadowolony widząc, że Darbee w OPPO BDP-103D działa również dla obu wejść HDMI odtwarzacza. Mogłem skorzystać z przetwarzania nie tylko dla odtwarzania standardowych płyt DVD i Blu-ray, ale również dla usług transmisji strumieniowej lub dowolnego podłączonego do odtwarzacza źródła wideo.

Korzystanie z Darbee w OPPO jest dziecinnie proste. Można dostosować ustawienia w konfiguracji obrazu, w menu głównym ustawień, można też ustawić je w locie bezpośrednio z pilota. OPPO nie zredukowało jakichkolwiek możliwości przetwarzania, a więc dostępne są wszystkie cechy, które widzieliśmy z procesorze Darblet. Można również wybrać tryb przetwarzania, poziom przetwarzania, a nawet tryb demonstracyjny, dający możliwość porównania obrazów z włączonym oraz wyłączonym Darbee na podzielonym ekranie. OPPO wykorzystuje do konwersji kolorów dedykowany procesor Mediatek, co oznacza, że wszystko będzie renderowane poprawnie, niezależnie od używanego wyjścia.

Oppo podkreśla, że ich wersja układu Darbee może być aktualizowana przez zmianę oprogramowania, takiej funkcji nie było w procesorze Darblet. Tak więc ulepszenia przetwarzania Darbee mogą być dodane w przyszłości.

Darbee, jak każde inne przetwarzanie wideo, lepiej stosować z umiarem, jednak w przypadku Darbee różnica w jakości obrazu jest wręcz dramatyczna. Dla mnie najlepsze efekty osiągalne były w trybie Hi-Def, przy przetwarzaniu ustawionym na około 35 procent. W zależności od materiału, stosowałem przetwarzanie do 50 procent, co dawało imponujące rezultaty, jednak może być to czasami za dużo. Przetwarzanie na 35 procent, wydaje się być optymalnym ustawieniem. Wszystkie pozostałe tryby wydawały się dla mnie nieco zbyt agresywne, ale każdy może dopasować obraz według własnych upodobań. Przetwarzanie daje nie tylko wrażenie większej głębi, ale również większego kontrastu. Przejścia pomiędzy czernią i bielą, nawet dla małych detali wydają się mieć większą rozdzielczość, co z kolei sprawia, że obraz wygląda na wyraźniejszy.

Przetwarzanie VRS ClearView jest również miłym dodatkiem. ClearView w BDP-103D daje możliwości przetwarzania obrazu, które wpływają na szczegółowość obrazu standardowej rozdzielczości.

Nie miałem okazji przetestować nowych możliwości skalowania 4K  oferowanych przez układ VRS ClearView oraz możliwości porównania z przetwarzaniem Qdeo w BDP-103EU, ponieważ nie posiadam jeszcze wyświetlacza 4K w mojej konfiguracji. Mam nadzieję, że będę mógł temu zaradzić w niedalekiej przyszłości, gdy wzrośnie dostępność wyświetlaczy 4K.

 

Najlepszy stał się jeszcze lepszy.

BDP-103EU to rewolucyjny produkt. Dzięki dodaniu wejść HDMI oraz referencyjnemu poziomowi przetwarzania wideo i audio, OPPO wybiło się wysoko ponad konkurencję. BDP-103D poszło jeszcze o krok dalej, oferując jedną z kilku metod przetwarzania z których naprawdę warto korzystać. Z przetwarzaniem VRS BDP-103D oraz pełnym wsparciem dla odtwarzania plików DSD, OPPO po raz kolejny podnosi poprzeczkę wśród odtwarzaczy Blu-ray. Gorąco polecam!!!

                                                                                                                                                 

« powrót