Test odtwarzacza OPPO BDP-103D z serwisu projection-homecinema.fr.

Test odtwarzacza OPPO BDP-103D z serwisu projection-homecinema.fr.

Test odtwarzacza OPPO BDP-103D z serwisu projection-homecinema.fr. 150 150 OPPOdigital.pl

Zapraszamy do przeczytania skróconego testu nowego odtwarzacza OPPO. Test został przeprowadzony przez serwis projection-homecinema.fr.

Postanowiliśmy przetestować nowy odtwarzacz OPPO BDP-103D Darbee edition. Dlaczego taki wybór? Odpowiedź jest prosta – nowy odtwarzacz blu-ray zastąpił  w naszej redakcji stary model tego samego producenta (OPPO BDP-93). Ten wybór był przemyślany, ponieważ nowy odtwarzacz posiada wbudowaną funkcjonalność będącą odpowiednikiem tego, co potrafią urządzenia DARBLET DVP5000/5100 firmy Darbee. Te zewnętrzne procesory ukazują detale obrazu w sposób, który bardzo przypadł nam do gustu. Oprócz dodania procesora odpowiedzialnego za Darbee, nowy OPPO ma również zmieniony procesor wideo – układ Marvell Qdeo został zastąpiony przez procesor VRS Clear View firmy Silicon Image.

Przybycie naszego nowego odtwarzacza zbiegło się z obecnością w redakcji długo wyczekiwanego przez naszych czytelników projektora BenQ W1300 DLP HD FULL.

Przedstawimy wam wyniki współpracy tych obu urządzeń. Ze względu na to, że słowa są zbyt ograniczonym medium do przekazania wrażeń wizualnych, test uzupełniamy dużą ilością zdjęć porównawczych wykonanych przez naszego fotografa. W teście ograniczamy się do sprawdzenia odtwarzacza pod względem jakości obrazu.

 

WARUNKI TESTU

• Wyświetlacz: Projektor BenQ W1300 DLP
• Luxmètre: Volcraft 1108
• Ekran projekcyjny: 2.20 metra szerokości (gain 1) Daylight Xtremscreen 2.20 base (gain 1.4)
• ¬ródło sygnału: Player OPPO BDP-103 edition Darbee
• Materiały wideo użyte w teście: Casino Royale, Batman Mroczny Rycerz, Prometeusz, Burosh, AV 709

 

OPPO BDP-103D będzie dostępny w sprzedaży w najbliższych dniach w sugerowanej cenie detalicznej 819 Euro. Jest to znaczna kwota, zwłaszcza w porównaniu do innych odtwarzaczy Blu-ray konkurencyjnych marek. Łatwo to zrozumieć, gdy przeczytamy jakie możliwości oferuje OPPO BDP-103D. Jest to urządzenie innej klasy, skierowane dla odbiorcy o dużo wyższych oczekiwaniach niż ma to miejsce w przypadku tańszych odtwarzaczy. Cena urządzenia jest adekwatna do jego możliwości.

 

 

ZESTAWIENIE CECH URZĄDZENIA

■ Technologia Darbee Visual Presence ™ t
■ Układ Silicon Image chip VRS ® ClearView ™
■ Nowy skaler 4K (3840 x 2160) oraz konwersja 2d do 3d
■ Podwójne wejście HDMI kompatybilne z MHL
■ Dwa wyjścia HDMI / możliwość podłączenia dwóch odbiorników wideo
■ Nowy dwurdzeniowy procesor dla szybszego uruchamiania oraz czytania płyt
■ Możliwość odtwarzania multimediów z sieci z użyciem protokołów (SMB / NFS)
■ Formaty odtwarzanych plików: CD Audio, DVD, Blu-ray 2D, 3D Blu-ray, Pure Audio Blu-ray, SACD, DVD-Audio, HDCD, DACS, DTS-CD, AVCHD, Kodak Picture CD, CD, CD-R/RW, DVD ą R / RW, DVD ą R DL, BD-R/RE

PARAMETRY TECHNICZNE

Wsparcie mediów:

Odtwarzanie Blu-ray – dyski z zapisem materiału wysokiej rozdzielczości z doskonałej jakości dźwiękiem i obrazem.
Blu-ray 3D – doświadcz wysokiej rozdzielczości we wszystkich możliwych wymiarach. OPPO BDP-103D wspiera specyfikację Blu-ray 3D (wymagany wyświetlacz 3D oraz okulary).
Streaming – dostęp do internetowych usług Youtube, Picasa czy Netflix – oglądaj filmy i zdjęcia z Internetu za pomocą swojego odtwarzacza
BD-Live – odtwarzacz OPPO BDP-103D posiada wsparcie profilu 2.0, wyposażony jest we wszystkie niezbędne układy, port sieciowy oraz 1 GB wewnętrznej pamięci – wszystko to, aby korzystać z dobrodziejstwa formatu BD-Live.
DVD-Audio – odtwarzacz BDP-103D odtwarza dyski DVD-Audio oraz wspiera zarówno format stereo, jak i dźwięku wielokanałowego.
SACD – OPPO odtwarza dyski SACD i wspiera zarówno format stereo, jak i dźwięku wielokanałowego. Użytkownik decyduje, czy chce na wyjściu format natywny (Direct Stream Digital), czy konwersję do PCM.
Wsparcie innych formatów – możliwe jest odtwarzanie takich formatów plików jak: DVD, audio CD, HDCD, Kodak Picture CD, AVCHD, MKV, MP4, AVI, FLAC oraz WAV. Materiał może zostać odtworzony z płyt CD, jak i dysków USB, czy eSATA.

Bezkompromisowa sekcja video:

DarbeeVisualPresence (DVB)  – technologia stanowiąca przełom w dążeniu do uzyskania realistycznego obrazu.Dodaje do obrazu informacje o trójwymiarowej głębi w oparciu o opatentowany model widzenia człowieka. W rezultacie otrzymujemy większą głębię i realizm obrazu bez ingerencji w kalibrację. Za pomocą jednego z trzech ustawień pracy procesora video pozwala wybrać optymalny zdaniem użytkownika obraz.
Up-konwersja DVD – adaptacyjne usuwanie przeplotu piksel po pikselu i zaawansowane algorytmy skalowania przetworzą standardowy obraz z DVD do wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo technologia DarbeeVisualPresence pozwoli dostarczyć czysty, gładki i zbliżony do rzeczywistości obraz pozbawiony szumów i artefaktów video.
Up-skalowanie 4K – skalowanie wszystkich źródeł wideo do rozdzielczości 4K (3840×2160).
Wyjście Full HD – umożliwia użytkownikowi dokonać wyboru rozdzielczości, włączając w to 480i, 480p, 720p, 1080i, aż do 1080p.
Konwersja 2D do 3D – przenieś swoje ulubione filmy 2D w trzeci wymiar za pomocą jednego przycisku. Standardowe filmy DVD, Blu-ray i inne mogą być oglądane w 3D dzięki OPPO BDP-103.
Wsparcie 24p – większość filmów wydawanych na dyskach blu-ray jest nagrywana w formacie 24 klatek na sekundę. Ten sam format obowiązuje podczas kręcenia większości filmów kinowych. OPPO BDP-103D jest zatem w stanie wiernie oddać charakter filmu używając ustawień 1080p 24Hz.
Tryb bezpośredni – dla użytkowników korzystających z wyrafinowanych procesorów obrazu stworzono tryb bezpośredni, w którym obraz z nośnika jest bezpośrednio przesyłany do wyjścia bez poddania go jakiejkolwiek obróbce.
Tryby ZOOM – BDP-103D wspiera różnorakie formaty obrazu i powiększenia. Użytkownicy mogą oglądać film w oryginalnym formacie lub np. dopasować obraz do pełnego ekranu.  Zapewnia również specjalny tryb przeznaczony do posiadaczy systemów typu CIH 2.35:1.
Podwójne wyjście HDMI – dwa wyjścia HDMI v1.4a z możliwością przypisania formatów wyjściowych.  Możliwość wykorzystania w najbardziej zaawansowanych systemach kinowych, kiedy jedno wyjście HDMI dedykowane jest do audio, a drugie do video. Podwójne wyjście HDMI 1.4 daje możliwość wykorzystania w systemie kinowym 3D amplitunera nie obsługującego formatu 3D.
Podwójne wejście HDMI – dwa wejścia HDMI, po jednym na przednim i tylnym panelu, pozwalają podłączyć serwer filmowy, telefon komórkowy lub inne urządzenie źródłowe.
Wejście MHL –  ułatwia podłączanie do kina domowego smartfona, tabletu i innych urządzeń mobilnych. Umożliwia wyświetlanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, filmów 1080p i słuchanie muzyki, ładując jednocześnie podłączone urządzenie przenośne. Przednie wejście HDMI BDP-103D służy jako wejście MHL.
Potrójne porty USB – BDP-103D wyposażony jest w 3 porty USB 2.0, jeden na panelu przednim, dwa z tyłu obudowy. Użytkownicy mogą cieszyć się wysokiej rozdzielczości filmami, zdjęciami oraz muzyką bezpośrednio z nośników USB.

 

Inne  właściwości urządzenia:

Podświetlany pilot – pilot z podświetlanymi przyciskami jest niezwykle pomocy podczas pracy w salkach kina domowego oraz nocnych seansów w salonie. Dzięki podświetleniu operowanie przyciskami staje się bardziej przyjazne.
Port IR IN – dla instalacji z systemami sterowania.
DMP i DMR – funkcje Digital Media Player (DMP) oraz Digital Media Renderer (DMR) umożliwiają przewodowy lub bezprzewodowy dostęp do plików muzycznych, filmowych i zdjęć zgromadzonych na serwerze plików kompatybilnym z DLNA, jak na przykład komputer czy dysk sieciowy NAS.
Obsługa protokołów SMB/CIFS – BDP-103D został wyposażony w eksperymentalną funkcję, dzięki której możliwy jest dostęp do filmów, muzyki i zdjęć udostępnianych przez komputery w lokalnej sieci poprzez protokoły SMB lub CIFS.

 

WYGLĄD URZĄDZENIA

Masywny wygląd oraz ciemna kolorystyka potęgują wrażenie jakości i wytrzymałości już chwilę po rozpakowaniu. Na panelu frontowym znajdziemy port USB oraz wejście HDMI. Ułatwi to tymczasowe połączenie konsoli,  co pozwoli na wykorzystanie możliwości układu Darbee także w tym przypadku.

PILOT

Wygląd pilota pozostał podobny jak w starszym modelu, zmienił się jednak układ przycisków podyktowany przez nowe funkcje, które mają swoje własne przyciski. Pilot jest przejrzysty oraz szeroki. Gniazdko jack na tylnej ściance służy do podłączenia opcjonalnego nadajnika, aby pilot mógł mieć zasięg niezależnie od przeszkód.

POŁĄCZENIA

OPPO znowu pokazało najwyższą klasę, uniwersalność połączeń spełni wszystkie oczekiwania klientów.

 

Wyjścia:

• Analogowe audio: 7.1, 5.1, or stereo
• Coaxial, Optical: Dolby Digital, DTS, PCM up to 192kHz in stereo.
• HDMI Audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD High Resolution, DTS-HD Master Audio to PCM 7.1/192kHz, and up to 5.1 in DSD.
• Cyfrowe złącza wideo: HDMI with HDCP (NTSC 576i / 576p / 720p / 1080i / 1080p / 1080p24, NTSC 480i / 480p / 720p / 1080i / 1080p / 1080p24 / 4K2K / 3D frame-packing / 720p/1080p24)

Wejścia:

• HDMI Audio: up to 5.1-channel or 7.1-channel 192kHz 96kHz PCM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus,
DTS and AAC.
• HDMI Video: 480i/480p/576i/576p /
720p/1080i/1080p/1080p24 /
1080p25/1080p30,
3D frame-packing 720p/1080p24.
• MHL Audio: up 5.1ch/192kHz PCM, Dolby Digital,
Dolby Digital Plus, DTS.
• MHL Video: 480i/480p/576i/576p /
720p/1080i/1080p24/1080p25/1080p30, 3D frame-packing 720p/1080p24.

ZASADA DZIAŁANIA

Technologia Darbee nie odpowiada za skalowanie czy usuwanie przeplotu  z obrazu, nie zmienia również częstotliwości obrazu, czynności te wykonuje układ VRS Clear View. Przetwarzanie Darbee obsługuje układ ALTERA Cyclone IV. Ale co ten układ robi? Po prostu poprawia jakość obrazu zapewniając wrażenie większej przejrzystości z lepszymi kolorami i większym kontrastem.

Wgłębiając się w szczegóły, Darbee reguluje luminancję każdego piksela obrazu, robiąc część z nich ciemniejszymi lub jaśniejszymi od innych zależnie od obrazu. W ten sposób, poprzez zwiększenie kontrastu między jasnymi a ciemnymi obszarami obrazu, jesteśmy w stanie podkreślić drobne szczegóły obrazu i zwiększyć uczucie ostrości. W tym celu, tak jak w zewnętrznych urządzeniach DVP5000, DVP5100, odtwarzacz OPPO oferuje 3 tryby ustawień (High Definition, video games and full pop) z dodatkowymi trybami demonstracyjnymi.

TRZY DOSTĘPNE TRYBY DARBEE

High definition (delikatne): Przeznaczone do używania z wysokiej jakości materiałem (BR / HDTV). Darbee rekomenduje ustawienie pomiędzy 40 a 80%.

Full pop (najmocniejsze): Ten tryb jest przeznaczony dla materiałów niższej jakości  lub standardowej rozdzielczości. Oprócz poprawy obrazu na pierwszym planie Darbee poprawia również szczegóły tła (w tym często szumy i artefakty związane z MPEG dekompresji) na podstawie zawartości sceny. Darbee rekomenduje ustawienie pomiędzy 30 a 60%.

Video games: Ten tryb zwiększa głębie obrazu  i pozwala uzyskać większą wieloplanowość obrazu. Darbee rekomenduje ustawienie pomiędzy 40 a 80%.

Tryb demo może być użyty na dwa sposoby, pierwszy sposób to podzielenie obrazu pionową linią na dwie równe połówki, drugim sposobem jest podzielenie obrazu przesuwającej się po ekranie pionową linią.

WERDYKT TECHNICZNY

Ocena ostrości:

W tej dziedzinie szukamy obecności lub braku artefaktów typu wzmocnienie krawędzi (podwójne kontury na liniach których nie zaobserwujemy na oryginalnym obrazie).

 

Na zdjęciu porównawczym między dwoma wzorcami Ostrość Burosh (po lewej wyłączony, po prawej włączony), widzimy wzrost ostrości. Nie można dostrzec artefaktów, szumu wideo lub podwójnych konturów. Jest to siła przetwarzania Darbee.

 

 

REZULTATY NA OBRAZIE

Wszystkie zdjęcia porównawcze w tym artykule są obrazem wyświetlanym przez projektor BenQ W1300 w rozdzielczości 1080p połączonym poprzez złącze HDMI z odtwarzaczem OPPO BDP-103D EDITION Darbee .

PO NAJECHANIU KURSOREM NA ZDJĘCIE POJAWI SIĘ OBRAZ Z WŁĄCZONĄ FUNKCJONALNOCIĄ DARBEE.

BLU-RAY BATMAN MROCZNY RYCERZ

 

PO NAJECHANIU KURSOREM NA ZDJĘCIE POJAWI SIĘ OBRAZ Z WŁĄCZONĄ FUNKCJONALNOCIĄ DARBEE.

BLU-RAY  PROMETEUSZ ZDJĘCIE 1

 

PO NAJECHANIU KURSOREM NA ZDJĘCIE POJAWI SIĘ OBRAZ Z WŁĄCZONĄ FUNKCJONALNOCIĄ DARBEE.

BLU-RAY  PROMETEUSZ ZDJĘCIE 2

 

PO NAJECHANIU KURSOREM NA ZDJĘCIE POJAWI SIĘ OBRAZ Z WŁĄCZONĄ FUNKCJONALNOCIĄ DARBEE.

BLU-RAY CASINO ROYALE

 

PO NAJECHANIU KURSOREM NA ZDJĘCIE POJAWI SIĘ OBRAZ Z WŁĄCZONĄ FUNKCJONALNOCIĄ DARBEE.

OBRAZY BUROSH

 

WNIOSEK

“Nasz nowy sprzęt referencyjny” – proste podsumowanie naszych osobistych wrażeń po kilku dniach używania BPD-103D.
OPPO 103 DARBBE EDITION reprezentuje udane połączenie doskonałego źródła z rewolucyjną technologią Darbee. Pragniemy podkreślić, że oprócz większej wygody (Darbee i odtwarzacz blu-ray w jednym opakowaniu) w OPPO technologia Darbee jest lepiej zaimplementowana niż w skalerze  LUMAGEN XP2022 (urządzenie wielokrotnie droższe i o dużo niższej funkcjonalności).

Zalety:

• Jakość wykonania i wykończenie
• Integracja Darbee
• Możliwość wykorzystania możliwości Darbee przy podłączeniu zewnętrznych urządzeń
• Kompletny, odświeżony pilot, umożliwia szeroką gamę działań
• Uniwersalność urządzenia
• Po prostu piękny obraz

Wady:

• Układ VRS ma minimalny wpływ na jakość obrazu
• Cena

 

« powrót