Skalowanie obrazu FullHD do 4K w odtwarzaczach OPPO UDP-203

Skalowanie obrazu FullHD do 4K w odtwarzaczach OPPO UDP-203

Skalowanie obrazu FullHD do 4K w odtwarzaczach OPPO UDP-203 750 750 OPPOdigital.pl

Wiele osób zastanawia się, czy zyska na jakości obrazu wykorzystując OPPO UDP-203 jako transport dla materiałów w rozdzielczości 1080p i niższych. W oparciu o materiały francuskich serwisów audiovideohd.fr oraz hdfever.fr

Co zyskamy wykorzystując OPPO UDP-203 do skalowania 4K?

Jak opisuje serwis hdfever.fr:
Upsampling YCbCr 4:4:4 jest bardzo efektywny i widać wyraźną poprawę w ostrości obrazu. Przetwarzanie 10 i 12 bit jest bardzo wydajne i zapewnia gładki obraz, mniej bandingu i efektu halo, szczególnie w HDR10! Rzadko można zobaczyć przetwarzanie 12-bit 4:4:4 tak dobre jak w Panasonicu UB900, a jednak OPPO daje jeszcze mniej szumu resztkowego i efektywniejsze skalowanie chromy. Format 4:4:4 poprawia ostrość obrazu, ale może wprowadzić także dodatkowe szumy. Są one dosyć widoczne w Panasonicu i ledwo zauważalne w OPPO. W przypadku nagrań słabej jakości warto czasem zmienić próbkowanie na 4:2:2 a nawet 4:2:0 – w tym wypadku można to ocenić na podstawie preferencji i posiadanego sprzętu.Wyjście 12-bit zapewnia płynniejsze przejścia, lepszą gradację, mniej posteryzacji – szczególnie jak w tym przypadku, gdzie aura światła księżyca ma bardzo subtelne przejścia.

W opisie znajdziemy też szczegółowe zdjęcia pokazujące, jak dobrze UDP-203 radzi sobie z wyostrzaniem: efekt jest dobrze widoczny, a jednocześnie subtelny i praktycznie nie wprowadza żadnych artefaktów.Podobnie w tej kwestii wypowiada się portal audiovideohd.fr:

“Jakość obrazu jest wyśmienita, szczegóły ostre jak żyletka, kontury wyraźne, głębia zapiera dech w piersiach, a płynność idealna, zarówno na płytach Ultra HD jak i standardowych Blu-ray 1080p. Wzrost rozdzielczości jest niezaprzeczalny. Ponadto OPPO wyróżnia się z tłumu perfekcyjną redukcją szumu resztkowego, którego nie mogliśmy wypatrzeć nawet na starych filmach.”

“Podejście do wyostrzania jest podobne jak w Marvell Qdeo, jednak posiadamy nad nim znacznie lepszą kontrolę. W plikach 720p i 1080p możemy śmiało ustawic wartość wyostrzania na +5 w celu uzyskania lepszej szczegółowości bez utraty naturalności obrazu”.

“Zdecydowanie warto wykorzystać UDP-203 do usuwania przeplotu jeżeli korzystamy z zewnętrznego dekodera TV”.


Serwisy branżowe zgodnie twierdzą, że korzystając z UDP-203 zyskamy na jakości obrazu przy skalowaniu obrazów niższej rozdzielczości do 4K. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do konkurencji, proces skalowania nie wprowadza artefaktów takich jak banding, efekt halo czy przeostrzone krawędzie. Ponadto jako jedyny odtwarzacz z przetestowanych przez wymienione redakcje nie daje żadnych objawów szumu resztkowego przy skalowaniu obrazu do 4K.

Zdjęcia i wyszczególnione fragmenty tekstów są własnością portali audiovideohd.fr oraz hdfever.fr.