Integracja odtwarzacza Bluray Oppo BDP-93EU/BDP-95EU z serwerem muzycznym Xiva music m8

Pewnie większość czytających tą krótką instrukcję integracji odtwarzacza Bluray z serwerem muzycznym, zadaje sobie pytanie: Dlaczego akurat wybraliśmy do tego celu odtwarzacz firmy Oppo oraz serwer Xiva Music m8?

Otóż urządzenia te są jednocześnie bardzo zaawansowane i proste w obsłudze, niezawodne i funkcjonalne. W internecie aż huczy od wyśmienitych opinii, recenzji i udanych testów tych urządzeń. Łącząc ze sobą te, jakże wielce popularne urządzenia, otrzymujemy świetnie uzupełniający się duet, umożliwiający stały i błyskawiczny dostęp do zasobów muzyki, filmów i zdjęć. Wszystko to przechowane będzie na wewnętrznym dysku serwera Xiva o pojemności 1TB! Ilość danych jaką możemy tam przechowywać jest ogromna. Aby się w tym wszystkim nie pogubić Xiva daje nam możliwość katalogowania wszystkich pozycji obecnych na dysku. Dodatkowo przy rippowaniu (kopiowaniu na dysk twardy) płyt CD automatycznie łączy się  z Internetem i pobiera okładkę oraz tytuły poszczególnych utworów znajdujących się na płycie CD.  Jest to niewątpliwie ogromna zaleta tego urządzenia, a dzięki tej opcji możemy w łatwy sposób przeglądać wszystkie płyty sugerując się ich nazwą i okładką.

Integracja nie wymusza na nas wykorzystania dodatkowych urządzeń takich jak sieciowe playery.  Przeglądać oraz odsłuchiwać zasoby możemy za pomocą odtwarzacza Oppo.

W jaki sposób się to robi ?
… o tym za chwilę, na początek zacznijmy od tzw. „ szybkiego uruchomienia” urządzeń.
Do tego celu niezbędny będzie odtwarzacz Oppo, serwer Xiva, źródło obrazu (np. telewizor lub monitor), komputer oraz dostęp do sieci LAN. Gdy mamy już skompletowane wszystkie urządzenia, przystępujemy do połączenia ich ze sobą. Serwer, odtwarzacz oraz komputer wpinamy w sieć LAN. W przypadku braku odpowiedniej ilości gniazd ethernetowych możemy posłużyć się switchem. W zestawie z Oppo otrzymujemy antenę wifi z możliwością podłączenia jej poprzez port USB na przednim lub tylnym panelu. Z uwagi na stabilność połączenia proponujemy początkowo skupić się na połączeniu przewodowym.

Wszystko gotowe ?
… więc zaczynamy.

Po podłączeniu odtwarzacza Oppo do telewizora i pierwszym uruchomieniu, na ekranie telewizora ukaże się nam menu szybkiej konfiguracji. Daje nam to możliwość ustawienia w sześciu krokach najważniejszy początkowych opcji. Dla osób korzystających z bardziej zaawansowanych ustawień, przewidziane zostało „ Setup Menu ”, jednak w tym miejscu nie będziemy tego opisywać.

Gdy wstępną konfigurację Oppo mamy już za sobą, przejdźmy do serwera plików Xiva. W tym przypadku również nie ma nic co mogłoby nam sprawę skomplikować, konfiguracja czy też „szybkie uruchomienie” polega na podłączeniu urządzenia do sieci LAN i wciśnięciu przycisku „Power”. Gdy urządzenie się uruchomi możemy przejść do ustawienia kilku parametrów, które będą nam przydatne. Aby tego dokonać potrzebny będzie nam komputer z dostępem do sieci. Na początek musimy uruchomić przeglądarkę internetową i w miejscu, gdzie widnieje adres wybranej strony wpisujemy nazwę serwera, w tym przypadku będzie to „musicm8” dla windows, oraz „musicm8.local” dla Linux. Po zatwierdzeniu adresu otworzy się okienko logowania. W miejscu użytkownik wpisujemy „admin” zaś w miejscu hasło wpisujemy „musicm8” i zatwierdzamy.

Po zatwierdzeniu ukaże się nam menu obsługi serwera.

Na początek przygody z serwerem plików zaczniemy od rippowania płyt CD na dysk twardy. W tym celu rozwiniemy menu „ Recording” znajdujące się w głównym ciągu zakładek po lewej stronie. Po  rozwinięciu wspomnianego menu pokażą się nam 4 zakładki: Encoder Settings, Metadata options, Record Status, Encoder status.

Do rippowania płyty musimy określić format wyjściowy w jakim przechowywana będzie dana płyta. W tym celu klikamy na zakładkę „ Encoder Settings ” i do wyboru mamy pięć opcji zapisu plików na serwerze, bitrate dla MP3, oraz poziom kompresji dla FLAC. Po wybraniu odpowiadającym nam ustawień klikamy „Update”.

Kolejnym krokiem będzie ustawienie formy meta daty. Klikamy na zakładkę „Metadata options” i wybieramy w sposób w jaki podpisywane będą pliki. Aby zatwierdzić klikamy „Update”.

Wreszcie możemy przejść do rippowania ulubionej płyt. Aby rozpocząć ten proces wkładamy płytę CD do napędu serwera Xiva, w menu Recording wybieramy „Record status”. Po wyszukaniu w internecie okładki płyty i nazw utworów, w oknie „Record status” pokaże się lista dostępnych utworów na płycie CD i rozpocznie się jej rippowanie.

Po zakończeniu tego procesu, serwer wysunie płytę i od tej pory będziemy mogli korzystać z utworów skopiowanych na jego wbudowany dysk.

A co w przypadku gdy chcemy skopiować na serwer już skompresowane pliki np.  *.flac, filmy lub zdjęcia ?
W tym celu musimy posłużyć się komputerem. Jeżeli Xiva jest widoczna w naszym otoczeniu sieciowym, otwieramy ją dwukrotnym kliknięciem. Jeżeli jej nie widzimy, wciskamy na klawiaturze jednocześnie przyciski „Windows + R”, po wciśnięciu pokaże się okno „uruchom”, w okienku wpisujemy musicm8 i zatwierdzamy.

Po zatwierdzeniu będziemy mogli przeglądać istniejące katalogi na dysku serwera. W ten sposób możemy dodawać, usuwać, katalogować, zmieniać nazwy wszystkich folderów i plików.

Wykorzystując opcję przeglądania zasobów serwera poprzez otoczenie sieciowe, w łatwy sposób dodamy filmy, zdjęcia oraz skompresowane już pliki audio. Wystarczy zaznaczyć pliki, które chcemy skopiować, przeciągnąć i upuścić.

Skoro opanowaliśmy już sposoby kopiowania plików na serwer,  spróbujmy coś odtworzyć. W tym celu posłużymy się telewizorem i odtwarzaczem Oppo. Aby móc przeglądać zasoby serwera, uruchamiamy odtwarzacz Oppo, wchodzimy do „Setup Menu”, posługując się strzałkami najeżdżamy na zakładkę „Network Setup” i sprawdzamy czy odtwarzacz posiada nadane IP.

Następnie na pilocie wybieramy przycisk „ Home” , odtwarzacz przejdzie do „Home Menu”.

Aby móc przeszukać sieć, wybieramy ikonkę „My network” i wciskamy przycisk „enter”.

Oppo automatycznie przeszuka sieć i wyświetli dostępne urządzenia. Nas oczywiście interesuje serwer Xiva, aby rozpocząć przeglądanie zaznaczamy nasz serwer i klikamy „enter”.

Po wybraniu serwera, Oppo wyświetlą nam trzy główne katalogi , odpowiednio: muzyka, zdjęcia oraz filmy. Wybierając, któryś z podanych katalogów, będziemy mieli dostęp do znajdujących się w nim zasobów.

Przeglądanie muzyki oraz filmów możliwe jest wg folderów, tytułów, artystów, roku wydania, rodzaju lub albumie (w przypadku muzyki).  Z racji tego, że wyszukiwanie oraz odtwarzanie muzyki i filmów odbywa się w niemalże identyczny sposób, skupimy się na muzyce.

Klikając na zakładkę „Music” otworzymy okno w którym bezpośrednio będziemy mogli wyszukać dany utwór kierując się z jedną z wielu kategorii wyszukiwania. Przykładowo klikając zakładkę „Album” ukarzą się nam wszystkie zgromadzone na serwerze albumy muzyczne.

Gdy odszukamy na liście  swój ulubiony album i otworzymy go, pokażą nam się wszystkie utwory wchodzące w skład danego albumu. Klikając na dowolny utwór uruchomimy jego odtwarzanie. W trakcie odtwarzania utworu będziemy mogli podejrzeć tzw. ID Tag danego utworu FLAC. Jeżeli odtwarzany plik ma zapisane kompletne informacje, Oppo wyświetli nam: tytuł, artystę, album, gatunek ora okładkę.

Nie wypada nie wspomnieć o możliwości odtwarzania filmów z zewnętrznymi napisami w formacie SRT – Oppo radzi sobie tym bez najmniejszych problemów. Dodatkowo w najnowszej wersji firmware (jeszcze w wersji beta), Oppo odtwarza polskie czcionki, co jest często dużym problemem dla topowych odtwarzaczy u konkurencji.

Jak widać cała procedura integracji serwer muzycznego Xiva Music M8 z odtwarzaczami Oppo BDP-9xEU, jest bardzo intuicyjna i zarazem dość szybka. Możliwości oferowanych przez wyżej wymienione urządzenia jest dużo więcej, staraliśmy się przedstawić najbardziej niezbędne funkcje do uzyskania pożądanego efektu jakim jest możliwość odtwarzania w błyskawiczny sposób naszych ulubionych utworów, filmów czy też zdjęć zgromadzonych w jednym miejscu.