FAQ OPPO BDP-103D i BDP-105D

FAQ – czyli „Najczęściej Zadawane Pytania” dotyczące odtwarzaczy Blu-ray Oppo.

W związku z ciągłym procesem ulepszania i zwiększania funkcjonalności odtwarzaczy Oppo przez producenta, część informacji może być nieaktualna. Producent co jakiś czas udostępnia nowe wersje oprogramowania. zwiększające możliwości i funkcjonalność urządzenia.

OPPO BDP-103D oraz OPPO BDP-105D

1. Czy BDP-103EU oraz BDP-105EU mogą być zaktualizowane do wersji Darbee?

Niestety nie jest to możliwe. Za technologię Darbee odpowiedzialny jest nowy układ zamontowany bezpośrednio w płycie głównej urządzenia i modyfikacja urządzenia byłaby nieopłacalna oraz zbyt czasochłonna.

2. Czy BDP-103D oraz BDP-105D nadal mają wbudowany układ QDEO?

Nie. Układ Marvella został zastąpiony układem Silicon Image VRS. VRS obsługuje skalowanie obrazu do rozdzielczości 4k, oraz obróbkę detali i krawędzi obiektów widocznych na ekranie. Za technologię Darbee odpowiada osobny układ przeznaczony tylko w tym celu.

3. Czy brak procesora QDEO oznacza pogorszenie jakości obrazu oraz szczegółowości?

Nie. Tak jak to było w BDP-103EU oraz BDP-105EU, modele Darbee używają układu MediaTek do usuwania przeplotu skalowania do rozdzielczości 1080p oraz ogólnej obróbki obrazu a więc przy wyłączonej technologii Darbee, odtwarzacze te dadzą taki sam obraz jak BDP-103EU oraz BDP-105EU a przy użyciu złącza HDMI 1 efekty będą nawet minimalnie lepsze niż przy poprzedniku – jest to skutkiem zastąpienia QDEO układem VRS który nie ma na stałe załączonej redukcji szumów jak to było przy układzie QDEO.

4. Jakie ustawienia Darbee polecacie?

Optymalne ustawienia dla Darbee zależą od preferencji, najczęściej polecanymi ustawieniami są:

  • Dla materiałów HD ustawienie Hi-def 35%
  • Dla materiałów SD ustawienie FullPop 30%
  • Dla materiałów bardzo słabej jakości zaleca się wyłączenie technologii Darbee
  • Dla materiałów HD bardzo wysokiej jakości można ustawić ustawienia wyższe niż 35%, zależnie od preferencji.

Pilot dołączany do modelów BDP-103D oraz BDP-105D ma dodatkowy przycisk odpowiedzialny za szybkie uruchamianie technologii Darbee dzięki czemu można łatwo porównać różnice w obrazie jakie daje jej zastosowanie.

5. Czy procesor VRS zastosowany w BDP-103D oraz BDP-105D, to ten sam układ który zastosowano w modelach 983H oraz BDP-83?

Starsze odtwarzacze używały układu VRS produkcji Anchor Bay Technology, obecnie układ produkuje Silicon Image a samo zastosowanie układu znacząco się różni, wcześniej używano go do usuwania przeplotu oraz skalowania do 1080p, w BDP-103D oraz BDP-105D służy