Moc Darbee Visual Presence połączona z VRS Clear View! Zapraszamy do przeczytania wyczerpującego testu odtwarzacza OPPO BDP-103D. Test został przeprowadzony przez francuski serwis HDFever.
Jak pewnie zauważyliście, OPPO wprowadziło nowy model uniwersalnego odtwarzacza BDP-103D, będącego ewolucją wielokrotnie nagradzanego modelu BDP-103EU, który był testowany w HDFever w zeszłym roku. Rzeczywiście, funkcjonalność, kompatybilność z multimediami audio i video, wspierane nośniki fizyczne (CD, SA-CD, Blu-ray 2D i 3D, DVD-Audio i HDCD) są dokładnie takie same jak w BDP-103EU, wykończenie urządzenia również pozostało bez zmian. Jedyne co się zmieniło, to część odpowiadająca za przetwarzanie wideo oraz drobne modyfikacje komponentów wewnątrz urządzenia.
Największą nowością tego odtwarzacza Blu-ray jest, jak sama nazwa wskazuje, integracja algorytmu przetwarzania obrazu Darbee Visual Presence. Do tej pory wielu z was używało tego urządzenia w połączeniu z OPPO BDP-103EU lub 105EU, aby cieszyć się możliwościami przetwarzania obrazu jakie daje technologia Darbee. Po sukcesie tego urządzenia, OPPO i Darbee Vision połączyły siły, aby zapewnić najlepsze cechy znane z odtwarzaczy OPPO i technologii Darbee w jednym urządzeniu, czyli OPPO BDP-103D Darbee Edition. Dzięki temu można teraz zaoszczędzić trochę pieniędzy i jednocześnie cieszyć się przetwarzaniem DVP w połączeniu ze skalowaniem materiału 1080p do Ultra HD (urządzenie Darblet DVP5000 go nie ma), realizowanym przez nowy procesor wideo VRS ClearView produkcji Silicon Image. Jest to tym bardziej interesujące, iż OPPO oferuje dwa wejścia HDMI służące do przetwarzania i skalowania sygnału wideo z innych urządzeń (Tuner TV, odtwarzacze multimedialne, HTPC, itp.).
Biorąc pod uwagę, że obsługa, zarządzanie mediami, interfejs użytkownika i sekcja analogowa są identyczne jak w BDP-103EU, w teście będziemy koncentrować się głównie na integracji tych dwóch procesorów, zastępujących doskonały układ Marvell Kyoto G2H oraz na jakości nowego przetwarzania wideo – co zyskujemy, a co być może utraciliśmy. Niemniej jednak, streścimy w tym teście także obecne możliwości zarządzania mediami, ponieważ od czasu wydania BDP-103EU pewne rzeczy się zmieniły, inne zostały ograniczone lub po prostu zniknęły.
• OPPO BDP-103D Darbee Edition (3 659zł)
• OPPO BDP-103EU do porównania (2 999zł)
• Telewizor Ultra HD Samsung 65UEF9000
• Projektor JVC DLA-X95
• Odtwarzacz multimedialny Zappiti do przetestowania wejść HDMI
• Przedwzmacniacz AV Yamaha CX-A5000
• Wielokanałowa końcówka mocy Yamaha MX-A5000
• Kolumny Triangle Signature Delta
• Kable HDMI: Nordost BlueHeaven oraz Aliencable Sunrise
Wygląd OPPO BDP-103D Darbee Edition
OPPO BDP-103D prezentuje się tak samo jak BDP-103EU – ten sam elegancki design, ta sama nienaganna jakość konstrukcji, ten sam układ połączeń, identyczna funkcjonalność. Jedyną rzeczą, która zmieniła się w wyglądzie, jest umieszczone na froncie urządzenia logo Darbee, które zastąpiło logo QDEO z 103EU. Nieznacznie zmienił się również pilot – mamy tutaj przycisk do bezpośredniego dostępu do ustawień Darbee. Jakkolwiek, aby dostać się szybko do wszystkich ustawień wideo, w tym RSV ClearView, tak jak wcześniej należy przytrzymać przez 2 lub 3 sekundy przycisk „Setup”.
Urządzenie waży 4,9 kg. Panel przedni został wykonany ze szczotkowanego aluminium i znajdują się na nim zaokrąglone przyciski wyboru, kompatybilne z MHL wejście HDMI oraz podświetlany przycisk „EJECT”, odpowiedzialny za wysuwanie szuflady napędu. Na panelu przednim mamy również port USB 2.0, obsługujący systemy plików FAT i NTFS. Wszystkie złącza na tylnym panelu są dobrze wykonane. Znajdziemy tu drugie wejście HDMI, dwa wyjścia HDMI do wysłania audio i video jednocześnie na dwa inne odbiorniki lub wysyłania dźwięku odseparowanego od obrazu. Wyjścia te są kompatybilne z ARC, czyli istnieje możliwość pobrania dźwięku z telewizora i wysłania go do wyjść analogowych 7.1, HDMI, koaksjalnych lub koncentrycznych. Odtwarzacz ma dodatkowo wyjście diagnostyczne służące do podłączenia małego ekranu i wprowadzenia ustawień bez włączania telewizora, przekaźnik podczerwieni, interfejs RS-232C dedykowany do integracji w większych systemach AV oraz port Ethernet.
Opakowanie jest jak zwykle bardzo schludne. Napęd odtwarzacza został zabezpieczony przed wysunięciem folią. Opakowanie zawiera również pudełko z akcesoriami m.in. dobrej jakości kabel HDMI oraz moduł Wi-Fi zaprojektowanym specjalnie do współpracy z OPPO.
Największe różnice pomiędzy odtwarzaczami znajdziemy pod obudową. W BDP-103D znajduje się ten sam zasilacz impulsowy, który stosowany był przez OPPO od serii BDP-93/95. Jednostka napędowa, a także płyta odpowiadająca za dźwięk również jest nam znana z BDP-103EU. Obsługa przycisków na przednim panelu również pozostała bez zmian (aspekty te zostały szczegółowo omówione w teście HDfever poświęconym BDP-103EU).
Płyta główna, zawierająca sekcję wideo, jest tych samych rozmiarów, co w 103EU i należy się dokładnie przyjrzeć, aby zauważyć, że OPPO nie zastąpiło w prosty sposób procesora Marvell Qdeo procesorem Darbee Vision. Procesorem głównym jest specjalna wersja układu MediaTek MT8580. Ten procesor jest zakryty radiatorem w celu ochrony przed nadmiernym przegrzaniem.
Płyta główna BDP-103EU
Płyta główna BDP-103D „Darbee Edition”
Po bardziej szczegółowej obserwacji zauważyliśmy kilka zmian: po pierwsze, na płycie głównej zmieniło się sporo komponentów odpowiedzialnych za zasilanie. Regulacja i filtracja są mniej zaawansowane niż w BDP-103EU.
Procesor Marvell Qdeo Kyoto G2H zastępują tutaj dwa inne procesory. Pierwszy to znany układ Altera Cyclone IV FPGA zajmujący się wyłącznie przetwarzaniem Darbee Visual Presence.
Drugi procesor to SIL9616CTUC Silicon Image. Procesor ten wykorzystuje technologię firmy Anchor Bay Technology, bardziej znanej jako DVDO (Silicon Image stał się właścicielem wszystkich technologii DVDO, po ich odkupieniu). Zintegrowany procesor SIL9616 potrafi skalować obraz do rozdzielczości 4Kx2K, uzupełniając to o możliwości technologii VRS Clear View, takie jak redukcja szumów wideo, poprawa szczegółowości oraz uwydatnianie krawędzi obrazu. Procesor ten posiada również własne interfejsy HDMI i MHL, coś bardzo przydatnego biorąc pod uwagę, że BDP-103D oferuje wejścia HDMI, w tym przednie kompatybilne z MHL.
Każdy procesor jest taktowany swoim własnym zegarem.
Najważniejsze elementy płyty głównej BDP-103EU:
Najważniejsze elementy płyty głównej BDP-103D „Darbee Edition”
Filozofia budowy jest ostatecznie bardzo podobna do tego, co zostało zrobione w BDP-103EU. W tym modelu układ Mediatek MT8580 odpowiada za dekodowanie wideo i audio. Procesor ten posiada podwójne dekodowanie wideo oraz obsługę wyjść HDMI 1.4a. Wyjście servo układu jest bezpośrednio połączone z wyjściem HDMI 2. Drugie wyjście podłączone jest do układu Marvell Qdeo, następnie do wyjścia HDMI 1.
W BDP-103D znajdziemy ten sam sposób połączeń, począwszy od procesora MT8580 procesor który obsługuje wyjście HDMI 2. Drugie wyjście wideo MT8580 podłączone jest do Cyclone IV, który obsługuje przetwarzanie Darbee Vision, następnie obraz trafia do procesora Silicon Image SIL9616, który uzupełnia obraz o dodatkowe przetwarzanie wideo i wysyła do złącza HDMI 1.
Opis najważniejszych komponentów BDP-103D