Wysokiej klasy osobisty sprzęt audio, czyli OPPO HA-1 + OPPO PM-2 w Reference Home Theater

Wysokiej klasy osobisty sprzęt audio, czyli OPPO HA-1 + OPPO PM-2 w Reference Home Theater

Wysokiej klasy osobisty sprzęt audio, czyli OPPO HA-1 + OPPO PM-2 w Reference Home Theater 150 150 OPPOdigital.pl

Wysokiej klasy osobisty sprzęt audio – OPPO HA-1 + OPPO PM-2 w Reference Home Theater Chris Heinonen, recenzent Reference Home Theater przetestował zestaw OPPO HA-1 + OPPO PM-2. Chris napisał w recenzji: “HA-1 i PM-2 są po prostu fenomenalne. OPPO PM-2 to jeden z najlepszych zakupów jakie można zrobić na hi-endowym rynku słuchawek.” Zapraszamy do przeczytania tłumaczenia recenzji.

 

WPROWADZENIE

Gdy ktoś wspomni o OPPO, większość miłośników Hi-Fi pomyśli o referencyjnej jakości odtwarzaczach Blu-ray. Teraz mogą oni dodać do tej listy słuchawki oraz wzmacniacze słuchawkowe.  OPPO na poważnie zajęło się dochodowym rynkiem słuchawek i nie mam na myśli kolejnych klonów Beatsów. OPPO zajęło się wysokiej klasy osobistym sprzętem audio, w tym wzmacniaczem słuchawkowym / DAC HA-1 oraz słuchawkami planarnymi PM-2. HA-1 jest dostępny od kilku miesięcy, ale PM-2 to nowy produkt. PM-2 są bardziej przystępną cenowo wersją wcześniej wydanych OPPO PM-1.

Mają one tą samą konstrukcję i przetworniki, zmienił się jedynie materiał wykończenia oraz dołączone akcesoria. OPPO HA-1 to mocny wzmacniacz, zdolny do wysterowania wszelkich popularnych słuchawek planarnych, włączając HiFiMAN HE-6. Ten wzmacniacz słuchawkowy oraz jego wbudowany DAC oparty na układzie ESS Sabre ES9018 z powodzeniem sprawdzą się jako podstawa referencyjnego osobistego systemu audio.

 

BUDOWA OPPO HA-1

OPPO nie należy do najmniejszych wzmacniaczy słuchawkowych na rynku, ale jest nadzwyczaj dobrze zbudowany. Wykonany ze szczotkowanego aluminium oraz ważący 6kg, jakość wykonania OPPO HA-1 jest poza konkurencją. Urządzenie dostępne jest w srebrnym i czarnym wykończeniu. Górna pokrywa HA-1 posiada wentylację, aby wypuścić ciepło generowane przez  wzmacniacz pracujący w klasie A. Skąd się bierze całe to ciepło? Wynika ono z możliwości wysterowania większość popularnych, prądożernych słuchawek takich jak HIFIMan HE-6, czy Audeze LCD-3. Przy 600 ohm obciążeniu HA-1 może wygenerować 2400mW mocy na wyjściu zbalansowanym XLR. Przy 32 ohm HA-1 zapewnia 3000 mW. OPPO HA-1 ma w pełni zbalansowaną konstrukcję, od DAC, aż po wyjścia. Słuchawkowe wyjście zbalansowane zapewnia dwa razy wyższe napięcie oraz czterokrotnie większą moc niż wyjście niezbalansowane. Oznacza to, że używając z OPPO PM-2 kabel zbalansowany, uzyskamy większą rezerwę mocy oraz wyższą dynamikę. Odkryłem, że najwyższą wydajność dla  słuchawek Audeze LCD-3 oraz HIFIMan HE-6 oferuje wyjście zbalansowane.

OPPO HA-1 używa analogowego potencjometru dla regulacji głośności, a wbudowany silnik zapewnia zdalne sterowanie poziomem głośności. Ten rodzaj regulacji głośności jest drogi oraz trudny w produkcji, ale jest również najbardziej transparentną dźwiękowo metodą regulacji głośności spośród dostępnych na rynku. Dla najlepszego dopasowania do gamy słuchawek różnej skuteczności, OPPO HA-1 zawiera dwa ustawienia wzmocnienia: normalne oraz wysokie. Liniowy zasilacz oparty o toroidalny transformator zapewnia czyste oraz pewne zasilanie.

Sercem przetwornika w OPPO HA-1 jest układ ESS Sabre32 Reference ES9018, obecnie najlepszy konsumencki przetwornik cyfrowo-analogowy. Ze zdumiewającą dynamiką 135dB oraz THD+N rzędu 120dB, naprawdę nie można chcieć czegokolwiek lepszego. Asynchroniczne wejście USB wykorzystujące układ XMOS z obsługą sygnału PCM do 384 kHz 24-bit oraz DSD do 12 MHz (DSD256). OPPO HA-1 ma nawet certyfikację Apple MFi pozwalającą na odczyt cyfrowego dźwięku bezpośrednio z produktów Apple. Urządzenie zawiera również zewnętrzną antenę Bluetooth służącą do streamowania dźwięku za pomocą wysokiej jakości kodeka aptX.

OPPO HA-1 zawiera tryb „home theater bypass” pozwalający na pracę jako dwukanałowy przedwzmacniacz w systemach kina domowego. Dla zwiększenia funkcjonalności jako przedwzmacniacz, OPPO posiada wyjście oraz wejście wyzwalające 12V. Złącza wyzwalające pozwalają OPPO włączyć końcówki mocy lub być włączonym  przez inne urządzenie takie jak procesor dźwięku.

Kontrola OPPO HA-1 odbywa się zarówno poprzez pokrętła na panelu przednim, dołączonego pilota lub za pomocą technologii Bluetooth na iPhone oraz telefonach z systemem Android. Przedni panel wykorzystuje kolorowy wyświetlacz o przekątnej 4.3 cala, który pokazuje dane sygnału wejściowego, widmo dźwięku, wychyłowy miernik napięcia oraz aktualny poziom głośności podczas regulacji.

BUDOWA ORAZ ODSŁUCH OPPO PM-2

Słuchawki planarne OPPO PM-2 są nową, bardziej przystępną cenowo wersją pierwszych słuchawek planarnych firmy, modelu PM-1. Oba modele mają ze sobą wiele wspólnego, wliczając identyczne przetworniki, wykonane z  7 warstwowej membrany, obustronnych spiralnych cewek, oraz systemu magnetycznego optymalizowanego komputerowo za pomocą metody elementów skończonych. Prawdziwe różnice pomiędzy PM-1, a PM-2 są czysto kosmetyczne.

OPPO PM-2 wyposażono w  solidny, kompaktowy futerał o ładnym spasowaniu oraz wykończeniu. Wygląd PM-2 jest nowoczesny, elegancki i wyrafinowany. W większości czarny, z ozdobnymi srebrnymi pierścieniami wokół nauszników, ten design nie przyciągnie nadmiernej uwagi. Słuchawki są trochę mniejsze niż Audeze oraz nieco mniejsze niż najnowsze HIFIMan. Niska waga wraz z miękkim pokryciem padów oraz pałąka sprawiają, że PM-2 to bardzo wygodne słuchawki. Nie sprawiają one również żadnych problemów przy dłuższych odsłuchach.

Przetworniki planarne w PM-2 posiadają bardzo cienką membranę z przymocowanym do niej przewodnikiem napędzanym przez magnesy w układzie push-pull. Membrana w PM-2 jest dwustronna, co pozwoliło na zastosowanie dwa razy większej ilości przewodnika oraz wyższej skuteczności. Zwiększona skuteczność przekłada się na mniej wymagające obciążenie oraz możliwość wysterowania PM-2 za pomocą urządzeń mobilnych.

Słuchanie OPPO PM-2 na iPadzie oraz iPhonie było przyjemniejsze niż oczekiwałem. Nagranie na Youtube z koncertu Sary Bareilles Sia’s „Chandelier” brzmiało pełnie i energetycznie oraz miało odpowiednią głębię sceny dźwiękowej. Zapas głośności był doskonały, zwłaszcza, że to słuchawki planarne. Jeśli zastanawiałeś się, czy można zacząć od zakupu PM-2, a później dozbierać na dedykowany wzmacniacz słuchawkowy, to odpowiedź brzmi: tak.

OPPO HA-1 i PM-2 niezaprzeczalnie tworzą świetną parę. Aby móc w pełni docenić ten komplet wymagany jest opcjonalny kabel zbalansowany. Zapewnia on zalety, nie tylko w postaci niższych szumów, ale również 4 krotnie wyższej mocy od połączenia niezbalansowanego. Piaszczysty głos Ray’a Lamontagne został pięknie ukazany przez słuchawki OPPO PM-2. W utworze “Lesson Learned” gitara akustyczna znajdowała się w 3 wymiarowej przestrzeni, podczas gdy głos Ray’a zajmował dużo miejsca na środku sceny dźwiękowej. Dzwony w utworze “Frosti” Bjork były odurzające i zabierały do innego świata.  OPPO HA-1 to najbardziej wszechstronny wzmacniacz słuchawkowy jaki można znaleźć na rynku, a podłączenie go do komputera za pomocą USB pozwala mu zabłyszczeć podczas odsłuchu muzyki wysokiej rozdzielczości.

Na nagraniu Buena Vista Social Club w jakości 96kHz/24bit, gitara docierała z dalekiej lewej strony sceny, a uderzenie konga w tle było częścią w pełni zaplanowanej, klimatycznej sceny dźwiękowej. Otwarta konstrukcja PM-2 zapewniła szeroką, rozległą scenę dźwiękową. W utworze “If I Could Sing Your Blues” Sary K. można było posłuchać możliwości OPPO pod względem głębokości sceny, wyciszona trąbka umiejscowiona głęboko po lewej stronie sceny brzmiała oszałamiająco. Głos Sary był pięknie odtworzony przez komplet OPPO, bez jakichkolwiek sybilantów, czy odchudzenia, z naturalną barwą i wypełnieniem.

Jeśli szukasz mocnego uderzenia oraz bogatych barw, PM-2 dostarczyły ich mnóstwo w utworze “Little Submarines.” The Black Keys. OPPO PM-2 to wyjątkowo uniwersalne słuchawki. Wytrzymują porównanie z 2-3 krotnie droższą konkurencją. Ich przejrzysta natura pozwala w pełni usłyszeć jakość dźwięku towarzyszących im DAC-ów oraz wzmacniaczy.

Oppo HA-1 to solidne, wszechstronne urządzenie. Testowałem go z kilkoma modelami słuchawek HiFiMAN oraz Audeze i nie miał żadnych problemów z ich wysterowaniem. Układ zapewnia idealnie ciche tło i rzeczywiście jest w stanie obsłużyć większy zakres dynamiczny 24-bitowego dźwięku. W tej cenie urządzenie to stanowi trudne do pobicia połączenie DAC-a z wejściem USB oraz wysokiej mocy wzmacniacza słuchawkowego.

OPPO TO POWAŻNY ZAWODNIK NA RYNKU WYSOKIEJ JAKOCI SŁUCHAWEK

Mogę powiedzieć same dobre słowa na temat decyzji OPPO o wejściu na rynek wysokiej klasy osobistego sprzętu audio. Ich premierowe HA-1 i PM-2 są po prostu fenomenalne. OPPO PM-2 to jeden z najlepszych zakupów jakie można zrobić na hi-endowym rynku słuchawek. Zdolność tych słuchawek do dobrego grania poprzez przenośne urządzenia pozwala myśleć o ich zakupie na „dobry początek” oraz późniejszym dodaniu HA-1, aby naprawdę usłyszeć co te słuchawki potrafią. OPPO HA-1 potrafi dosłownie wszystko, utrzymując pod każdym względem styl i klasę. Urządzenie posiada wiele możliwości połączeń, potężną moc, referencyjnej jakości DAC oraz przydatne funkcje stanowiące przysłowiową „wisienkę na torcie”. Usiądź, zrelaksuj się oraz ciesz się referencyjną jakością dźwięku z wzmacniaczem słuchawkowym OPPO HA-1 oraz słuchawkami planarnymi OPPO PM-2. Po raz kolejny ludzie z OPPO wykonali świetną robotę.

PODSUMOWANIE 

 

Słuchawki planarne OPPO PM-2

Zalety:  Ta sama świetna technologia, co w droższych PM-1, soczysta średnica, obfite niskie tony.

Opinia końcowa:  Niesamowicie uniwersalne słuchawki, PM-2 oferują doskonałą jakość wykonania i dźwięku w wygodnym i stylowym opakowaniu. Neutralny, delikatnie ocieplony dźwięk, wysokiej jakości niskie tony oraz głęboka trójwymiarowa scena sprawiają, że słuchawki te znajdują się wśród najlepszych.

 

Wzmacniacz słuchawkowy / przetwornik cyfrowo-analogowy OPPO HA-1

Zalety:  Uniwersalna konstrukcja, referencyjny przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre ES9018, asynchroniczne wejście USB z obsługą plików wysokiej rozdzielczości, mnóstwo mocy, dzięki czemu jest w stanie wysterować nawet HIFIMan HE-6, stylowy i porządnie zbudowany.

Opinia końcowa:  OPPO HA-1 to fantastyczne urządzenie oferujące mnóstwo funkcjonalności oraz wydajność, które sprawiają, że jego cena wydaje się niezbyt wygórowana. Będąc w stanie obsłużyć prawie wszystkie obecnie dostępne wysokiej jakości słuchawki, OPPO HA-1 będzie stanowić wspaniałe centrum referencyjnej jakości osobistego systemu audio.