Miażdżąco dobry – OPPO HA-2 w AVForums

Miażdżąco dobry – OPPO HA-2 w AVForums

Miażdżąco dobry – OPPO HA-2 w AVForums 150 150 OPPOdigital.pl

Na łamach popularnego serwisu AVForums pojawiła się ciekawa recenzja przenośnego wzmacniacza słuchawkowego OPPO. OPPO HA-2 otrzymało znaczek “best buy” (najlepszy zakup) AVForums. Ed Selley, który recenzował urządzenie stwierdził w podsumowaniu: „HA-2 jest wręcz miażdżąco dobry w stosunku do ceny którą kosztuje”

 

Czym jest OPPO HA-2?

W ubiegłym roku OPPO wprowadziło do sprzedaży niesamowite PM-1, jedne z najlepszych słuchawek jakie słuchałem. Firma wypuściła również wzmacniacz słuchawkowy HA-1 o imponujących możliwościach przeznaczony do ich wysterowania. Obecnie do oferty firmy dołączył przenośny wzmacniacz słuchawkowy OPPO HA-2, młodszy brat modelu HA-1. Jest on kompatybilny z urządzeniami z systemem iOS oraz Android obiecując jakość dźwięku której brakuje urządzeniom mobilnym. Czy obietnice zostały spełnione?

 

Budowa OPPO HA-2

HA-2 to przenośny wzmacniacz słuchawkowy oraz konwerter cyfrowo-analogowy.  Jest to kategoria sprzętu, która poważnie przybrała w rozmiarach i znaczeniu w ciągu ostatnich kilku lat. Na rynku pojawiają się coraz cieńsze i lżejsze smartfony o coraz większej pojemności bateriach będących w stanie obsłużyć drapieżne zużycie energii, dzieje się to kosztem możliwości wyjść słuchawkowych w nowoczesnych smartfonach, które w większości nie są w stanie wysterować nic ponad najbardziej skuteczne słuchawki przenośne. Jednakże, zarówno urządzenia z systemem iOS oraz Android zapewniają połączenie pozwalające na podłączenie do nich zewnętrznych urządzeń audio, a więc odpowiedzialność za stworzenie odpowiedniego rozwiązania problemu spadła na ręce producentów sprzętu audio.

HA-2 jest zbudowany w oparciu o przetwornik  ESS Sabre – w tym przypadku model ES9018 K2M przeznaczony do zastosowania w aplikacjach mobilnych. Współpracuje on z dedykowanym wyjściem słuchawkowym zbudowanym w oparciu o ręcznie wyselekcjonowane elementy, w tym dyskretne tranzystory. W efekcie otrzymujemy „porządny” wzmacniacz słuchawkowy, ale zawarty w kompaktowej formie.

Jest dobrze, ale to czym zazwyczaj wyróżniają się produkty OPPO jest ich obfita specyfikacja. HA-2 nie jest wyjątkiem w tym względzie. Lista dekodowanych częstotliwości próbkowania zawiera dosłownie wszystkie odmiany PCM, włącznie z 32/384kHz, a HA-2 potrafi jeszcze więcej ponieważ obsługuje DSD 64, 128 oraz 256. Jest tak nowoczesny jak to tylko możliwe.

Co dobrego można powiedzieć o HA-2?

Jedynym produktem który zbliża się do tych specyfikacji jest Chord Hugo, ale w jego cenie można kupić pięć HA-2 i jeszcze zostanie trochę reszty.

Bardzo atrakcyjna cena sprawia, że inaczej niż w Hugo, HA-2 to w połączeniu z  ceną adekwatnego smartfona będzie stanowił  bezpośrednią konkurencję dla dedykowanych odtwarzaczy audio. Gdy dodasz fakt, że HA-2 stanowi dodatkowy zapas energii dla baterii twojego smartfona, otrzymujesz urządzenie, którego zakup wydaje się bardzo sensowny.

Specyfikacja HA-2 wygląda  perfekcyjnie, ale nie ukazuje ona jak wspaniałym sprzętem jest OPPO. Urzadzenie świetnie leży w dłoni, a materiały użyte w jego konstrukcji są najwyższej jakości. Mam poczucie, że OPPO wykorzystało swoje doświadczenie w robieniu smartfonów, aby zapewnić użytkownikom HA-2 wrażenie użytkowania produktu klasy premium znane z najlepszych smartfonów. Dodanie pokrętła regulacji głośności było odrobiną geniuszu stanowiącą wisienkę na torcie.

Jak brzmi HA-2 w połączeniu z laptopem?

Wyjście słuchawkowe mojego ThinkPad-a jest dalekie od słabości – jest to jeden z wielu powodów dla których je lubię, jednak OPPO stanowi bardzo poważny krok naprzód. HA-2 jest w stanie bez wysiłku wysterować duże, wokółuszne słuchawki z którymi ThinkPad radzi sobie gorzej nawet przy ostrożnym dobraniu głośności. Jest on również w stanie zagrać przerażająco głośno, co może być zaletą jeśli twój słuch nie jest dla Ciebie jakoś szczególnie ważny.

Nie jest to wyłącznie brutalna siła. HA-2 korzystając z sygnału cyfrowego wykazuje się bardzo dużą dawką hi-endowego brzmienia. Tak jak w Chord Hugo lub Furutech ADL Cruise, brzmienie HA-2 jest bardzo żywe i wolne od jakichkolwiek oznak ostrości lub sztuczności w brzmieniu talerzy lub innych dźwięków o wysokiej częstotliwości. Jakość dźwięku w przypadku plików 16/44.1kHz, czyli jakości standardowej płyty CD jest rewelacyjna, a w przypadku wyższej jakości plików jest jeszcze lepiej – im wyższej jakości pliki dostarczysz tym lepszy dźwięk uzyskasz.

Jak brzmi HA-2 w połączeniu z urządzeniami mobilnymi?

Czy OPPO brzmi tak dobrze jak przenośny Sony ZX1? To trudne do wykonania porównanie ponieważ Sony testowałem jakiś czas temu, jednak jestem skłonny uznać OPPO i podłączone do niego urządzenie za zwycięzców tego porównania. OPPO zapewnia dodatkowe uderzenie i atak. Jeśli weźmie się dodatkowo pod uwagę, że interfejs którym kontroluje się HA-2 jest nowszą, szybszą wersją Androida lub nawet iOS-em, a ekran jest większy i bardziej przejrzysty niż w Sony – zestaw ten zdobywa przewagę również w zakresie obsługi.

Możliwości HA-2 w połączeniu z Nexus 5 są wręcz pouczające. Telefon Google/LG posiada wiele zalet, jednak posiada naprawdę okropne wyjście słuchawkowe, o ograniczonej mocy i dziwnym, płaskim brzmieniu, nawet przy połączeniu bardzo skutecznych słuchawek. Jednak po podłączeniu do OPPO  i uruchomieniu aplikacji Tidal, Nexus przekształcił się w potężny słuchawkowy player.

Podsumowanie

Aspekt OPPO który niewątpliwie sprawia imponujące wrażenie to fakt, że HA-2 jest wręcz miażdżąco  dobry w stosunku do ceny którą kosztuje. Inaczej niż w dedykowanych odtwarzaczach audio, OPPO jest w stanie zapewnić odpowiednio wysoką jakość dźwięku również w połączeniu z komputerem, pozostając jednocześnie fantastycznie działającym i wyglądającym urządzeniem. Posiada on prawdziwie zabójcze specyfikacje  i może pracować jako ładowarka urządzeń przenośnych. Jeśli posiadasz smartfona którego lubisz używać i szukasz dedykowanego przenośnego odtwarzacza audio, to HA-2 jest dobra alternatywą której musisz spróbować zanim się zdecydujesz.