OPPO PM-3: Prawdziwie przenośne słuchawki planarne

OPPO PM-3: Prawdziwie przenośne słuchawki planarne

OPPO PM-3: Prawdziwie przenośne słuchawki planarne 150 150 OPPOdigital.pl

Jeden z użytkowników Head-Fi opublikował na łamach forum ciekawy test nowych słuchawek planarnych OPPO PM-3. Forumowicz money4me247 w podsumowaniu testu rekomenduje PM-3 słowami: „Najwyższa rekomendacja dla wszystkich szukających zamkniętych, przenośnych słuchawek z wyśmienitą jakością dźwięku oraz wyrównanym, naturalnym charakterem!!!”

 

Wstęp

Specjalizująca się w wysokiej klasy odtwarzaczach blu-ray firma OPPO Digital, to względnie nowy gracz na rynku słuchawek planarnych zdominowanym przez produkty Audeze oraz HiFiMAN. W 2014 roku OPPO wprowadziło do sprzedaży flagowe słuchawki PM-1 oraz przystępniejszy cenowo model PM-2, o tym samym dźwięku, ale mniej luksusowym wykonaniu. Dzięki stylowym wyglądzie, wykonaniu z wysokiej jakości materiałów, przyjemności użytkowania, łatwości wysterowania oraz nienatarczywym, ciepłym, bogatym brzmieniu, słuchawki te znalazły wielu wielbicieli. Miałem okazję testować PM-1, które mocno mi zaimponowały.

Dzięki postępującemu trendowi w kierunku lekkich słuchawek, pojawienie się na rynku prawdziwie przenośnych słuchawek planarnych wydawało się coraz bardziej możliwe. Ostatecznie, OPPO stworzyło PM-3: pierwsze na świecie, prawdziwie przenośne słuchawki planarne. Osobiście, jako wielki wielbiciel słuchawek planarnych jestem mocno podekscytowany najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, które poczyniono na tym polu.

Budowa słuchawek

Jakość wykonania jest tak doskonała, do czego OPPO zdążyło już nas przyzwyczaić. Słuchawki wykonane są z metalu, wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz syntetycznej skóry. Wszystko to składa się na wyjątkowo luksusowe wykonanie. Nauszniki słuchawek mogą zostać złożone na płasko. Obracanie nauszników słuchawek odbywa się wyjątkowo płynnie, a skokowa regulacja pałąka sprawia solidne wrażenie. Słuchawki dostępne są w stylowej czarnej i białej wersji kolorystycznej z akcentami w kolorze metalu. Niesamowicie piękna para słuchawek. Podsumowując, najwyższej klasy wykończenie oraz wspaniała konstrukcja typowe dla słuchawek OPPO.

Syntetyczna skóra użyta w PM-3 sprawia dużo przyjemniejsze wrażenie niż materiały stosowane w większości konkurencyjnych słuchawek. Jeśli nie przeczytałbym wcześniej, że jest w nich zastosowana syntetyczna skóra, nie domyśliłbym się, że nie jest to prawdziwa skóra.

Wygoda użytkowania

Słuchawki są niesamowicie wygodne. Siła nacisku jest porządna, ale nie jest również za mocna. Nacisk dobrany jest tak, że słuchawki na uszach zapewniają bardzo przytulne wrażenie, jednak nie spadną z głowy nawet przy intensywnych ruchach. Według mnie idealnie leżą na głowie. Pałąk jest pokryty taką samą syntetyczną skórą jak pady, w związku z czym nie czułem żadnego dyskomfortu lub nacisku na głowę. Dzięki wyjątkowo niskiej wadze słuchawek wynoszącej 320g, mogłem używać ich bez przerwy przez naprawdę długie okresy czasu bez jakiegokolwiek dyskomfortu ( w przeciwieństwie do cięższych słuchawek planarnych, takich jak stare Hifiman HE-400 lub Audeze LCD-X).

Głębokość i wymiary padów są wystarczająco duże, aby zapobiec bezpośredniego kontaktu uszu z wnętrzem padów lub obudową przetworników. Wyściółka padów wokół przetworników jest dość miękka, więc nawet gdy docisnąłem pady mocniej do uszu, aby zasymulować zbyt płytkie nauszniki, moje uszy nie dotknęły żadnej twardej powierzchni, a pady nadal były wygodne. Pady wykonane są z syntetycznej skóry, są bardzo miękkie i aksamitne oraz nie powodują zbyt dużej kompresji podczas noszenia. Oddychalność padów jest znacznie lepsza niż w większości padów z syntetycznej skóry, mając je na uszach ani razu nie czułem aby było mi zbyt ciepło lub moje uszy były spocone.

PM-3 to jedne z najwygodniejszych przenośnych słuchawek zamkniętych jakie miałem na głowie. Powinny być bardzo wygodne dla większości ludzi.

Mobilność

Te słuchawki są niesamowicie dobrze zoptymalizowane do użytku przenośnego!! Łatwe do wysterowania przy impedancji 26 Ohm oraz skuteczności 102dB. Bardzo wygodne i niezwykle lekkie. Wygląd słuchawek jest bardzo prosty i stylowy z nie narzucającymi się, płytkimi nausznikami. Są wystarczająco stylowe, aby nosić je na zewnątrz i w miejscach publicznych. Słuchawki mogą być złożone na płasko w obie strony, co pozwala na wygodne noszenie ich na szyi oraz idealne spasowanie z dołączonym futerałem. PM-3 zapewniają doskonałą pasywną izolacja hałasów oraz brak przenikania dźwięków na zewnątrz, nawet przy bardzo wysokich poziomach głośności.

Jakość dźwięku

rednie tony PM-3 to definitywnie jedna z ich największych zalet. Bardzo wyraźne i czyste, z dobrym wypełnieniem tonalnym. Dźwięk fortepianu odtwarzany jest wyjątkowo realistycznie, a muzyka klasyczna odsłuchiwana na tych słuchawkach wręcz błyszczy. Damskie i męskie wokale, gitary, skrzypce, trąbki, wszystkie brzmiały niezwykle realistycznie. ( Są to dźwięki, które miałem okazję usłyszeć na żywo, a więc najlepiej pozwalają mi ocenić realizm dźwięku). Bardzo podoba mi się w jaki sposób te słuchawki prezentują skrzypce, często można usłyszeć nawet subtelne szczegóły palców muzyka szarpiących  struny.

Niskie tony są wyjątkowo zwarte i czyste. Są dobrze wyważone w stosunku do reszty pasma. Sądzę, że skutkiem tego jest bardzo naturalna sygnatura dźwięku, uważam to brzmienie za wzór neutralności. Bas ma odpowiednią moc oraz charakterystyczną dla słuchawek planarnych szybkość oraz liniowość. Dzięki bardzo liniowemu przetwarzaniu basu sięgającemu najniższych częstotliwości bardzo dobrze odtwarzane są niskie pomruki oraz barwa niskich tonów. Bas potrafi uderzyć z odpowiednią potęgą, gdy wymaga tego nagranie, jednak nigdy nie będzie przesadnie podkreślony lub zbyt mocny. Niskie tony nawet w minimalnym stopniu nie podbarwiają reszty pasma. Dla mnie bas ma odpowiednią wagę i uderzenie, aby zapewnić przyjemność odsłuchu.

Wysokie częstotliwości to charakterystyczny dla OPPO firmowe brzmienie. To bardzo gładkie, nie męczące wysokie tony. Posiadają wysoką przejrzystość oraz szczegółowość. Moim zdaniem wysokie częstotliwości w PM-3 brzmią bardzo „słodko”.

Ogólna szybkość i kontrola dźwięku w PM-3, to jeden z ich największych atutów. PM-3 są bardzo szybkie, każdy dźwięk ukazują ze zwarciem i odpowiednim umiejscowieniem w przestrzeni. Mają świetne oddanie transjentów oraz szybki atak i wycofanie. Zapewniają również wyważone poczucie kontroli nad makro i mikro dynamiką w całym zakresie dynamiki. PM-3 są zdecydowanie bliżej naturalnej, organicznej prezentacji niż klinicznego / analitycznego dźwięku, wynika to z gładkich i subtelnych wysokich tonów, bogatej średnicy oraz mocnego, pełnego dźwięku. Całkowita rozdzielczość dźwięku w PM-3 jest bardzo dobra, z wysoką szczegółowością oraz świetną przejrzystością.

Podsumowanie

Sygnatura dźwięku PM-3 jest bliska neutralności, z pełnym, wyrównanym dźwiękiem będącym połączeniem „słodkiej” góry, niskiego i szybkiego basu oraz  niesamowicie barwnej i czytelnej średnicy. Dźwięk tych słuchawek jest połączeniem wysokiego poziomu szczegółowości, rozdzielczości, przejrzystości, szybkości i obrazowania.

Największym atutem słuchawek jest dbałość producenta o detale w kontekście ich przenośnego użytku: Bardzo niska waga, świetna wygoda, elegancki i stylowy wygląd, łatwość wysterowania, świetna pasywna izolacja hałasów oraz dołączony przenośny futerał i przewody słuchawkowe ze sterowaniem i mikrofonem dla urządzeń mobilnych. wietny wybór dla osób wymagających przenośności lub izolacji hałasów.

Dla osób chcących zasmakować świata słuchawek ortodynamicznych, PM-3 to jedne z najtańszych na rynku słuchawek planarnych. PM-3 to obecnie jedyne na rynku prawdziwie przenośne słuchawki planarne.

Najwyższa rekomendacja dla wszystkich szukających zamkniętych, przenośnych słuchawek z wyśmienitą jakością dźwięku oraz wyrównanym, naturalnym charakterem!!!