Recenzja Darblet od DarbeeVision w Widescreen Review (Gary Reber)

Recenzja Darblet od DarbeeVision w Widescreen Review (Gary Reber)

Recenzja Darblet od DarbeeVision w Widescreen Review (Gary Reber) 150 150 OPPOdigital.pl

Zapraszamy do przeczytania recenzji Darblet – małego urządzenia wykorzystującego technologię DarbeeVisualPresence.

O  DarbeeVision pisałem już w lutowym wydaniu. Firma ta, pionier w dziedzinie polepszania cyfrowego obrazu, wypuściła na rynek  urządzenie o nazwie Darblet – mały procesor video  w formie małego plastikowego pudełka ze złączami HDMI. Darblet to łatwe w użyciu akcesorium, które przeprowadzi obróbkę dowolnego obrazu w czasie rzeczywistym,  zwiększając jego głębię i  klarowność. To wspaniałe urządzenie!

Jednostka ta może pracować w 3 trybach: HD, Gaming oraz Full Pop – wszystkimi zarządza się przy pomocy płaskiego pilota z poziomu menu ekranowego.

Pilot ma 8 przycisków. ON/OFF to prosty sposób na porównanie różnic pomiędzy trybami pracy urządzenia, podczas gdy przycisk Demo pozwala na porównanie obrazu na podzielonym ekranie. Mamy również przyciski odpowiedzialne za zwiększenie oraz zmniejszenie efektu Darbee w każdym z 3 trybów działania w odstępach 5 procentowych. Odwołując się do słów Paul ‘a Darbee (założyciela oraz CEO firmy DarbeeVision) „Nasze obrazy działają na widza, ponieważ DarbeeVision wzięło pod uwagę to jak ludzki wzrok przystosował się do postrzegania trójwymiarowego świata.” Darbee zauważył, że technologia jego firmy wprowadza głębię 3d do 2 wymiarowego obrazu z widocznym polepszeniem detali oraz zwiększeniem separacji głębi. Darbee stwierdził, że jego zespół odkrył, że obraz może być dużo doskonalszy niż to co jest w stanie zarejestrować nawet najdoskonalsza kamera czy wyświetlić nawet najlepszy wyświetlacz. DarbeeVision opatentowało w 2006 roku swoją technologię przetwarzania obrazu znaną jako Darbee Visual Presence (DVP). Algorytm cyfrowej logiki przetwarzania czasu rzeczywistego, używający różnic paralaksy jako podstawę modulacji miejscowej luminancji pojedynczych pikseli, służy osadzeniu informacji o głębi trójwymiarowej w obrazie 2 wymiarowym.  Darbee twierdzi, że technologia symuluje sposób w jaki ludzki mózg interpretuje głębię z powierzchni  2 wymiarowych uwzględniając wymiary, gradient tekstury, światła oraz głębię ostrości.

Możliwości

W konsekwencji, niezależnie od źródła, dostrzec można robiące wrażenie polepszenie czystości oraz rozdzielczości , co wpływa na ogólne poczucie głębi oraz wymiarowości obrazu, czyli jego realizm. Takie działanie zauważyliśmy niezależnie od rodzaju materiału – czy było to 2d czy 3d, porównując obraz  na naszym referencyjnym projektorze JVC DLA-RS65 i używając jako źródła odtwarzacza Blu-ray OPPO-BDP95 oraz procesora kina domowego Classe SSP-880. Jak można było się spodziewać, system ten został perfekcyjnie skalibrowany do użycia z płytami Blu-ray 2d oraz 3d. Efekty korzystania z Darblet są oczywiste i zdecydowanie lepsze niż obraz oryginalny. Detale obrazu stały się bardziej widoczne, szumy zmalały, a to wszystko bez widocznych artefaktów  takich jak podwójne krawędzie. Darblet zdecydowanie poprawia realizm obrazu dwuwymiarowego oraz trójwymiarowego.

Tryb HD podbija kontrast i “wyciąga na wierzch” niewidoczne wcześniej detale. Niezależnie od jakości materiału źródłowego, obraz był zdecydowanie lepszy w obszarze czystości, rozdzielczości obrazu oraz głębi. Porównując Darblet do innych urządzeń mających na celu poprawienie obrazu, które testowaliśmy, krawędzie nie zostały rozmyte, a obraz nie stracił niczego w żadnym względzie, po prostu wyciągnięto z niego detale.

Sprawdzałem Darblet na dwóch materiałach kalibracyjnych: Joe Kane Productions’ Digital Video Essentials oraz Spears & Munsil Calibration Blu-ray Disc. Zadziwiający jest fakt, że nie znaleźliśmy żadnych artefaktów z wyjątkiem delikatnego podkreślenia krawędzi przy użyciu trybu Full Pop.

Wszystkie testy przeprowadzałem dla trybów z ustawieniem procentowym przetwarzania na 75%. Jakość obrazu była za każdym razem lepsza od obrazu bez przetwarzania.

W trybie Full Pop poziom kontrastu był podniesiony, co było łatwo zauważalne po spojrzeniu na twarze, z wyraźniejszymi rysami oraz cieniami i zwiększonym poziomem detali, jak to ma miejsce w przypadku technologii polepszających widoczność krawędzi. Ostrość obrazu wzrosła, a tekstury obiektów w końcu zaczęły wyglądać tak jak powinny. Pamiętam film “Dziewczyna z tatuażem”, gdzie w scenie na stacji benzynowej porównywałem obraz z włączonym Darbee z obrazem bez przetwarzania. W tej scenie z użyciem Darbee można zobaczyć żarówki w środku sygnalizatorów świetlnych zamiast samych sygnalizatorów. Nawet produkty za szybą stacji benzynowej stają się trochę bardziej trójwymiarowe, a ich cienie maja lepszą rozdzielczość.

Tryb Gaming zwiększa ostrość detali – jest przeznaczony głównie dla graczy, nie do oglądania filmów.

Full Pop ma nazwę odpowiednią do możliwości i wyciąga każdy aspekt obrazu do maksimum powodując, że wszystko staje się bardziej nasycone poprzez zwiększenie pstrości oraz kontrastu, w rezultacie czego detale stają się trochę zbyt wyeksponowane. Rekomendacja należy się trybowi HD, jeśli wymagasz absolutnej jakości obrazu to ten tryb jest dla ciebie stworzony.

Widz ma możliwość łatwej oceny działania procesora Darbee w czasie rzeczywistym – pilot pozwala na kontrolę poziomu przetwarzania obrazu przez Darbee. Czy Darblet to to samo co procesory wzmacniające krawędzie, polepszacze obrazu czy jakiekolwiek procesory przetwarzające obraz? To kwestia gustu. Jeśli lubisz detale widoczne niezależnie od oglądanego materiału i kompromisy wynikające z widzenia rzeczy, które powinny być nie widoczne to możesz wybrać te „inne” urządzenia. Jeśli chcesz kupić urządzenie bezkompromisowe to wybierz Darblet.

Osobiście uważam Darblet za najbardziej spektakularny zewnętrzny procesor obrazu jaki kiedykolwiek przetestowałem. Słowa te nie są przesadzone. Bez wątpienia będziesz zahipnotyzowany realizmem, jaki Darblet tworzy w zakresie jakości obrazu. Urządzenie to reprezentuje najlepszy stosunek cena-jakość jaki kiedykolwiek oferowano w sugerowanej cenie producenta 249$. Darblet otwiera nowy świat wizualnego realizmu i obrazu zbliżonego do rzeczywistości niezależnie od tego czy używamy źródła 2d czy 3d.

« powrót