Przy swojej cenie, UDP-203 jest w tej chwili najdroższym odtwarzaczem UltraHD na rynku. Niestety dla Twojego portfela, ta cena jest w pełni uzasadniona dzięki długiej liście funkcji i przetwarzaniu obrazu, które wynosi możliwości formatu 4K UHD Blu-ray na nowy, niespotykany dotąd poziom.
OPPO UDP-203 – wygląd i wykonanie
UDP-203 jest zbudowane jak prawdziwy czołg, co uznajemy oczywiście za zaletę. Przy rozmiarach 430x311x79mm i wadze 4.4 kg, , odtwarzacz jest największym i najcięższym urządzeniem tej klasy, jakie dotąd testowaliśmy. Osobiście jestem zakochany w tej konstrukcji – bezkompromisowy czarny metal, szczotkowane aluminium na froncie, wysokiej jakości wyświetlacz LED – całość wygląda świetnie.
Dołączony pilot zdalnego sterowania pozbawiony jest lekkości, ale korzystanie z niego to już czysta przyjemność. Miły dodatek – czujnik ruchu podświetla przyciski w momencie, w którym chwytamy za pilota.
OPPO UDP-203 – ustawienia
Już uwielbiane BDP-103 i BDP-105 oferowały bezkompromisową wydajność i bogactwo opcji, więc nie jest zaskoczeniem, że model 203 przebija wszystkie inne odtwarzacze UHD BD dostępne na rynku. Wśród użytecznych narzędzi znajdziemy m.in. możliwość wyboru przestrzeni kolorów na wyjściu (w tym RGB PC, RGB Video, YCbCr 4:4:4, 4:2:2 i 4:2:0) oraz możliwość ustawienia głębi bitów na 12, 10 i 8-bit. Taka elastyczność jest nieocenionym dodatkiem dla instalatorów i zaawansowanych użytkowników, którzy mają świadomość wad wieku dziecięcego formatu HDR – problemy z kompatybilnością nie są rzadkością. Możliwość ręcznego wyboru 10-bit na wyjściu jest szczególnie istotna, bo wszystkim znane są problemy z przejściami kolorów w Panasonicu UB900, który wymusza 12-bit.
Równie ważna jest możliwość konwersji HDR do SDR i opcja wycięcia metadanych HDR, która potrafi niesamowicie poprawić jakość obrazu na wyświetlaczach zdolnych obsłużyć rozdzielczość 4K i szeroki gamut, ale niekoniecznie prawidłowo przekazujących większą rozpiętość tonalną.
Opcja wycięcia metadanych sprawia, że obraz na pierwszy rzut oka wydaje się nieco za ciemny, ale znacznie łatwiej wyregulować jego jasność na tym etapie niż walczyć z problemami towarzyszącymi nieprawidłowej obsłudze HDR przez sam telewizor.
OPPO UDP-203 – Funkcje
Ilość wejść i wyjść w UDP-203 to idealne potwierdzenie pozycji premium tego modelu. Panel frontowy posiada wejście USB, tył jest wypełniony w całości wszelkimi możliwymi złączami. Obok całego zestawu wyjść analogowych 7.1, znajdziemy 3.5mm wej/wyj do wyzwalania, port RS-232 niezbędny w instalacjach, dwa wejścia USB 3.0, cyfrowe wyjścia koaksjalne i optyczne, dwa wyjścia HDMI (jedno 2.0 i jedno 1.4 dla starszych amplitunerów), gigabitowy port Ethernet (ale odtwarzacz posiada również wbudowany moduł Wi-Fi 802.11ac) i w końcu wejście HDMI 2.0 dla zewnętrznych urządzeń pozwalające skorzystać z dobrodziejstw procesora obrazu w UDP-203.
Niestety w momencie pisania tej recenzji, wejście HDMI 2.0 nie obsługuje HDR i wprowadza opóźnienie audio. Mamy nadzieję, że zmieni się to po aktualizacji oprogramowania.
Gwiazdą w zestawieniu jest nowy procesor OP8591. Ten układ SoC został zaprojektowany we współpracy z firmą MediaTek (współtworzącą wcześniej układy do BDP-103 i BDP-105) i ma zapewnić absolutnie najlepszą jakość 4K Blu-ray, jaką tylko można sobie wyobrazić.
To nie jedyna zaleta OP8591. Układ ma także niezwykle rozbudowane możliwości wpływania na ustawienia obrazu oraz zapewnia elastyczność przy łataniu wszelkich niedoróbek oraz wprowadzaniu nowych funkcji przez aktualizację oprogramowania. Od momentu premiery dostaliśmy już klika takich usprawnień, a w pierwszym kwartale spodziewana jest aktualizacja wprowadzająca obsługę standardu Dolby Vision HDR, co tylko umacnia jego funkcjonalność jako lidera na rynku. Jako pierwsze urządzenie kompatybilne z Dolby Vision HDR na płytach UHD Blu-ray jest z pewnością łakomym kąskiem dla wszystkich entuzjastów kina domowego.
W kwestii dźwięku nie zabrakło najnowszych technologii Dolby Atmos i DTS:X, plików DSD64/128, a za obróbkę analogową odpowiada 32-bitowy, ośmiokanałowy DAC dający na wyjściu sygnał 32-bit/192kHz. To także jedyny odtwarzacz tej klasy, który obsłuży chyba wszystkie dostępne rodzaje płyt – poza 4KUHD Blu-ray, odtworzymy także 3D BR, DVD, DVD-Audio, SACD oraz zwykłe płyty CD.
W kwestii multimediów także się nie zawiedziemy – podczas moich testów sprawdzałem pliki FLAC, WAV, MKV, MP4, MP3, AVCHD i JPEG przez USB oraz DLNA. Jedyne czego mi brakowało, to obsługa takich aplikacji jak Netflix czy Amazon. Podejrzewam, ze OPPO wiedziało co robi – praktycznie każdy nowoczesny telewizor ma wbudowane tego typu aplikacje, szkoda jedynie, że nie wykorzystamy w tym wypadku procesora wbudowanego w odtwarzacz. Druga sprawa to konwertowanie DTS do Dolby Digital, ale w erze Dolby Atmos nie jest to szczególnie bolesne.
OPPO UDP-203 – Wydajność
Celem OPPO było ustanowienie UDP-203 nowym punktem referencji dla odtwarzanie płyt Ultra HD Blu-ray i dokładnie ten cel osiągnięto.
Zaliczam się do tej grupy szczęśliwców, którzy mieli możliwość przetestowania wszystkich dostępnych odtwarzaczy Ultra HD na rynku – włączając w to niesamowitego Panasonica UB900 – i bez wątpienia mogę stwierdzić, że obraz z UDP-203 przyćmiewa je wszystkie.
Po pierwsze, obraz HDR jest bardziej wyrazisty i intensywny niż u dotychczasowego czempiona, Panasonica UB900. Najjaśniejsze partie są jeszcze bardziej ekstremalne, a najciemniejsze czernie nie dość, że schodzą niżej, to przekazują więcej niuansów i lepiej odwzorowują subtelne przejścia. Kombinacja tych ekstremalnych parametrów i finezja z jaką UDP-203 przekazuje rozszerzony zakres tonalny sprawia, że ani jedna klatka w formacie HDR nie wygląda sztucznie, a widz pozostaje z poczuciem, że tak właśnie powinien wyglądać High Dynamic Range.
W podobny sposób widzimy odwzorowanie barw. Są bardziej nasycone i wyraziste niż w UB900, a jednocześnie ani przez chwilę nie mamy odczucia, że są nienaturalne lub przesycone. UDP-203 jest pierwszym odtwarzaczem, o którym możemy powiedzieć, że w pełni wykorzystuje potencjał szerokiej palety barw standardu UHD BD. Całość potęguje fakt, że bogactwo tej przestrzeni przekazywane jest z największą szczegółowością i finezją, z jaką tylko można sobie wyobrazić przejścia kolorów.
Prawdopodobnie największym zaskoczeniem w całokształcie tego oszałamiającego obrazu jest to, że wydaje się znacznie ostrzejszy niż u konkurencji. Małe detale, takie jak włosy, pory czy faktura ubrań mają więcej szczegółów niż widzieliśmy kiedykolwiek wcześniej. Porównanie obrazu na zamrożonych klatkach obrazu 4K między UDP-203, Panasonic UB900, Samsung UBD-K8500 i Xbox One S potwierdza dominację produktu OPPO. Różnica jest na tyle duża, ze nie musimy robić porównania z lupą w ręce – obraz już na pierwszy rzut oka poraża bogactwem szczegółów.
Jako że wybór płyt UHD jest mniejszy niż klasycznych nośników Full HD, na pewno ten drugi typ nie raz zagości w tacce Waszego odtwarzacza. Możemy z radością oznajmić, ze w kwestii upskalowania do 4K odtwarzacz radzi sobie świetnie, dając poczucie większej szczegółowości, ale bez uwypuklania szumu źródłowego i wprowadzania jakiegokolwiek szumu własnego. Samsung UBD-K8500 ani Xbox One S nie mogą się w tej kwestii równać z OPPO. Muszę jednak przyznać, że Panasonic UB900 wydaje mi się lepszy w uwypuklaniu detali z materiału niższej rozdzielczości.
W kwestii audio oba flagowce wypadają identycznie przy cyfrowych ścieżkach dźwiękowych, jednak oddałbym Panasonicowi nieco lepszą klarowność przy słuchaniu muzyki. Nie zapominajmy jednak, że z tej dwójki tylko OPPO potrafi odtwarzać płyty SACD oraz DVD-Audio.
Czy powinienem kupić UDP-203?
Jeżeli masz telewizor lub projektor z górnej półki, który potrafi wykorzystać wszystkie zalety najlepszego na rynku odtwarzacza Blu-ray, musisz koniecznie rozważyć zakup UDP-203.
OPPO UDP-203 w instalacjach kina domowego
Testowany odtwarzacz UHD 4K Blu-ray OPPO UDP-203 jest najchętniej wykorzystywanym urządzeniem w systemach kina domowego klasy premium oraz High End. Instalacja kina domowego powinna zawsze składać się z wyselekcjonowanych komponentów. Odtwarzacz jest idealnym partnerem do współpracy z najnowszymi projektorami do kina domowego typu Sony VPL-VW760ES, czy też projektor JVC DLA-RS3000. Optymalne połączenie odtwarzacza UDP-203 w systemie audio-video odbywa się za pośrednictwem złącza HDMI.